Yapışık İkizler

Yapışık İkizler Nasıl Oluşur? – İkiz bebeklerin vücutlarının ve iç organlarının bir kısmının ortak olarak gelişmesine yapışık ikiz (Siyam ikizi) denir. Bu sıra dışı durum çok nadir olarak görülür, dünyada yaklaşık olarak her 150000 doğumdan birinde ortaya çıkar.

En Ünlü Yapışık İkizler; Chang ve Eng

Yapışık İkizler
Brezilya’lı yapışık ikizler Carmen ve Lupita Andrade, bir bahçede çalışırken.
(Büyütmek için tıklayın)

Dünyada yapışık ikizler doğumlar sırasında milyonlarca yıldan beri görülmesine rağmen 19. yüzyıl başlarında Siyam’da (şimdiki Tayland) yaşayan yapışık ikizler, Chang ve Eng çok ünlü oldular. Bu yüzden bütün dünyada yapışık ikizlere “Siyam İkizi” denilmeye başlandı. Yapışık kardeşler bu ilgiyi karşılıksız bırakmadılar, 1874 yılında ölünceye kadar dünyanın çeşitli ülkelerini gezdiler, hatta birçok doktor tarafından muayene oldular. Chang ve Eng kardeşler, göğüs kafeslerindeki yapışıklık dışında iç organlarında fazla değişiklik yoktu, bu yüzden olabildiği kadar sağlıklı ve uzun bir yaşamları oldu. Gezilerin sonunda ABD’de Kuzey Carolina eyaletine yerleşip Bunker soyadını aldılar, evlendiler, hatta çok sayıda, yani toplam olarak 22 çocukları oldu.

Yapışık İkizler Nasıl Oluşur?

Bir kadında yumurtlama sonrasında, döllenme olursa hücre bölünmelerinin başlamasından itibaren 13. günden sonraki dönemde ikiz bebekler ortaya çıkarsa bunlar yapışık ikiz (Siyam ikizi) olabilir. Tek yumurta ve çift yumurta ikizleri, gebeliğin gelişimin daha önceki dönemlerinde ortaya çıkar ve her iki bebek için vücut ve organ gelişimi sorunsuz olarak devam eder. Yapışık ikizlerde ise gelişim sırasında bir noktada duraklama olur ve bebekler büyüdükçe yeni organ gelişimi olmaz.

Yapışık ikizler anne karnındaki gelişimlerine tek yumurta ikizi olarak başlar, tek yumurta ikizleri gibi aynı su kesesi ve plasentayı paylaşırlar. Yapışık ikizlerin yaklaşık olarak yarısı anne karnında yaşamını kaybeder, doğumdan sonra ise yaklaşık olarak %75’i bir günden fazla yaşayamaz. Sonuçta anne karnında ultrason ile tanı konmuş yapışık ikizlerin doğumdan sonra sadece %5 kadarının uzun süre yaşama şansı olur. Yapışık ikizler gerçekte tek yumurta ikizi olduğundan, cinsiyetleri ve dış görünüşleri aynıdır. Yaşamaya devam edebilen yapışık ikizlerin %70 kadarının cinsiyeti kız olarak görülür.

Yapışık İkizlerin Ameliyat İle Ayrılması

Yapışık ikizlerin ameliyat ile ayrılmaları ilk anda gerekli ve önemli görülebilir ama bu tip bir ameliyatın başarı şansı oldukça düşüktür. Bebekler doğduğunda ilgili doktorlar ultrason, MR ve diğer tanı yöntemleriyle vücuttaki ve iç organlardaki yapıyı anlamaya çalışır. Bu bilgilere göre yapışık ikizlerin ayrılması her iki bebek için de yaşamla bağdaşıyor gibi görülürse ameliyat gerçekleştirilir. Sonuçta çoğu yapışık ikiz için yaşamlarını olduğu gibi devam ettirmeleri en uygun seçenek olacaktır.Son

Bir Cevap Yazın