Lokal Anestezi

Lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) cerrahi işlemler öncesi vücudun sadece küçük bir kısmının ağrı duymayı engellemek için uyuşturulmasıdır. Bir cerrahi işlem, genel anestezi gerektirmeyecek kadar küçükse ve kısa sürede bitecekse lokal anestezi tercih edilebilir.

Lokal Anestezi Türleri

Lokal  anestezi ilaçları uyuşukluk sağlaması için doğrudan enjektörle veya deriye sürülerek uygulanabilir. Bu yöntemde vücudun birçok bölgesinde uyuşukluk sağlanabilir. Kadın hastalıkları ve doğum konusunda lokal anestezi uygulaması en sıklıkla üç bölgede kullanılır, aşağıda bunları anlatmaya çalışacağım.

Siğil tedavisi için dondurma işlemi sırasında ağrı hissedilmemesi için bölgesel olarak ciltte uyuşukluk gerekli olacaktır. Bu iş için çoğunlukla içinde uyuşturucu madde içeren kremler ile kullanılır. Dondurma işleminden önce krem sürülür ve birkaç dakika beklenir. Kremin içindeki uyuşturucu ilaçların etkisiyle dondurma tedavisi sırasında ağrı çok az hissedilecektir.

İstenmeyen gebelikler için kürtaj yapılırken, çok küçük bir gebelik varsa, hasta çok sayıda normal doğum yaptıysa veya genel anestezi yapılmasına engel olan bir durum söz konusuysa, lokal anestezi tercih edilebilir. Lokal anestezi rahim ağzı etrafına uyuşukluk yaratan ilaçların enjektör ile uygulanmasıyla sağlanır, bu sırada çok az ağrı hissedilebilir. Kürtaj sırasında olan ağrıların çoğu rahim ağzında yapılan genişletme veya alet ile tutulma sırasında oluştuğu için lokal anestezi çok işe yarayacaktır.

İlk defa vajinal (normal) doğum yapacak veya doğum sırasında vajinada yırtık olacağı düşünülen annelerin vajinasında epizyotomi (dikişli doğum) yapılması gerekebilir. Epizyotomi yapılmadan önce cilt altında ve vajinada enjektörle uyuşukluk yapan ilaç uygulanır. Böylece epizyotomi yapılırken anne adayı ağrı hissetmemiş olur. Doğum sonrasında epizyotomi onarımı sırasında dikiş yapılırken ağrı olursa lokal anestezi tekrarlanabilir.

Lokal Anestezinin Yarattığı Sorunlar

Lokal anestezi sırasında kullanılan ilaçlar kana karışmadığı için ciddi sağlık sorunları nadir görülür. Nadiren kullanılan uyuşturucu ilaçlara ait alerji görülebilir. İlaç alerjilerinin tedavisi için ortaya çıkan bulgulara göre hareket edilmelidir. Bazen lokal anestezi ilaçları yanlışlıkla kana karışabilir, bu nedenle nefes darlığı veya kalp atım hızında yavaşlama görülebilir. Bu belirtiler çoğunlukla kısa süreli olacaktır, uzun sürerse veya yaşamsal tehlike yaratırsa uygun tedavi yapılmalıdır.Son

Bir Cevap Yazın