Gebelikte Hipertiroidi

Gebelikte Hipertiroidi Anne ve Bebek İçin Tehlikeli Olabilir – Tiroid bezinin salgıladığı hormonların kanda yüksek seviyede olmasına hipertiroidi denir. Tiroid bezi boyunda orta hatta nefes borusunun önünde yerleşmiştir. Gebelikte kadınların yaklaşık olarak % 0,3 kadarında hipertiroidi görülür.

Gebelikte Hipertiroidi Belirtileri

Tiroid Bezi
Tiroid Bezi
(Büyütmek için tıklayın)

Hipertiroidi durumunda görülebilen bazı belirtiler örneğin halsizlik, kalbin hızlı atması veya sıcağa karşı dayanıksızlık durumu gebelik belirtilerine benzer. Hipertiroidi hastalığının diğer belirtileri kalp atışlarında düzensizlik, sinirlilik, ellerde hafif titreme, uyku bozukluğu, kilo kaybı, şiddetli bulantı ve kusma olabilir. Hipertiroidi ayrıca gebeliğe bağlı yüksek tansiyon (preeklampsi ve eklampsi) ve kalp yetmezliğine neden olabilir.

Gebelikte Hipertiroidi Neden Olur?

Gebelik sırasında şiddetli bulantı ve kusma olan gebe kadınların bazılarında hipertiroidi saptanabilir. Gebelikte hipertiroidi durumunun en sık görülen nedeni bir bağışıklık sistemi hastalığı olan Graves hastalığıdır. Graves hastalığında vücuttaki bağışıklık sistemi tiroid bezini uyarabilen bir madde üretir.

Hipertiroidi Durumunun Bebeğe Etkisi

Gebelik sırasında hipertiroidi tedavi edilmezse gebelikte düşük olması, bebekte düşük doğum ağırlığı, erken veya ölü doğum görülebilir. Annesinde hipertiroidi olan bebeklerde doğumdan önce ultrason ile yüksek kalp atım sayısı, guatr, gelişme geriliği ve kemik yapısı bozuklukları görülebilir. Hipertiroidi durumu olan annelerin doğum sonrasında bebeklerinde de % 1 sıklıkla kan testleri ile hipertiroidi durumu tespit edilir. Hipertiroidi olan yenidoğan bebeklerde düşük doğum ağırlığı, karaciğer ve dalakta büyüme veya kafatası biçiminde bozukluk görülebilir.

Gebelikte Hipertiroidi Tedavisi

Gebelik sırasında hipertiroidi saptanırsa anneye ve bebeğe bu hastalık yüzünden bir zarar gelmemesi için uygun bir tedavi yapılmalıdır. Tedavi için tiroid bezinin hormon salgılamasını baskılayan ve aynı zamanda anne karnındaki bebeğe zarar vermeyen ilaçlar kullanılır. Hipertiroidi olan ve tedavi için ilaç kullanan annelerin doğumdan sonra bebeklerini emzirmesinde bir sakınca yoktur.Son

Bir Cevap Yazın