Gebelikte Kabızlık

Gebelikte Kabızlık ve Tedavisi – Gebelik döneminde kadınların yaklaşık yarısında kabızlık sorunu görülebilir. Bu sorunun düzeltilmesi için evde alınabilecek birçok önlem vardır.

Gebelikte Kabızlık Neden Olur?

Gebelikte kabızlık olmasının nedeni gebeliğe bağlı hormonların etkisiyle bağırsak hareketlerinin yavaşlaması olabilir. Kabızlığın diğer bir nedeni özellikle büyük gebeliklerde rahmin hacminin artması nedeniyle ortaya çıkan mekanik baskı olabilir. Bazı durumlarda gebelikte kullanılan demir ilaçları kabızlık yapabilir. Gebelikte kabızlık sürekli duruma gelirse hemoroid gibi sorunların belirtilerinin ağırlaşmasına neden olabilir.

Gebelikte Kabızlık Tedavisi İçin Öneriler

Gebelikte kabızlığın azalması için öncelikle bol lifli gıdalar sınıfında olan sebze ve meyveleri çok tüketilmesi gerekir. Düzenli olarak her yemekte salata yemek, yemeklerle birlikte veya aralarda meyve yemek bu konuda yararlı olabilir. Sebze ve meyvelerin olabildiği kadar kabuklarıyla birlikte yenmesi bağırsak hareketlerini artıracaktır.

Kabızlığın azalması için su veya başka içecekler yardımcı olabilir. Bunun için her gün düzenli olarak belli aralıklarla su içmeniz veya süt, ayran veya maden suyu tüketimini artırmak işe yarayabilir. Bunların yanında evde taze meyvelerin suyunu sıkarak ayrıca şeker eklemeden hazırlamak koşuluyla yapılan meyve suyu da tercih edilebilir.

Gebe kadınların gereksinim hissettiklerinde fazla beklemeden tuvalete gidip bağırsaklarını boşaltması kabızlık oluşmasını engelleyebilir.

Gebelik sırasında uygun spor türlerini yapmak kabızlık sorununu engelleyebilir. Gebelikte fazla tempolu olmayan yürüyüş, yüzme ve bir uzman eşliğinde yoga yapmak yararlı olabilir. Kan yapıcı ilacın kısa bir süre için bırakılması veya değiştirilmesi kabızlık sorununu çözebilir.

Gebelikte Kabızlık İçin İlaç Tedavisi

Kabızlık yukarıdaki önlemlerle düzelmezse bir kadın hastalıkları ve uzmanı önerisiyle ilaç tedavisi yapılabilir. Gebelikte kabızlık için içinde şeker türevi olan veya magnesyum içeren kabızlık şurupları kullanılabilir. Bu şurupların kabızlık sorunu çözülünce bırakılması gereklidir. Başka ilaçların kullanılması, bebeğe zarar verebildiği ve bağırsaklarda alışkanlık yapabileceği için önerilmez. Gebelikte doktor önerisi olmadan bitkisel kökenli ilaç kullanmak zararlı olabilir.Son

Bir Cevap Yazın