Bebeğin Cinsiyeti

Bebeğimin Cinsiyeti Ne Olacak? – Bebeklerin cinsiyetini daha anne karnına düşmeden önce bilseydik, doğacak bebeğin cinsiyetini seçme şansımız olsaydı ne olurdu? Evet tahmin ettiğiniz gibi dünya çok değişik bir yer olurdu.

Yapılan anketlere göre her ülkede ailelerin büyük çoğunluğu bebeklerinin erkek olmasını istiyor. Bu istek bazı toplumlarda hatta bazı ülkelerde o kadar fazla ki kız bebeklerini sokağa terkeden aileler var. Erkek bebek isteyen aileler, soyadlarının devam etmesi, birikimlerinin aile içinde kalması veya erkek çocuklarını yetiştirmenin daha kolay olacağı gibi birçok neden öne sürerler. Fakat böyle inanan aileler olsa da doğan bebeklerin cinsiyeti rastlantısal olarak, tıpkı yazı tura atarken olduğu gibi bir ailede bebekler bir kurala bağlı olmadan erkek veya kız olur. Teknoloji ve tıp bu kadar ilerlediğine göre bunu değiştirmek için işe yarar bir yöntem var mı?

Erkekler ve kadınların toplumdaki sayısının dünyanın her yerinde eşit olduğu düşünülür ama bu doğru değil, bazı bölgelerde cinsiyet oranı beklenenden çok daha dengesiz durumda. Dünyada yeni doğan sağlıklı bebeklerin ortalama olarak %51,5 kadarı erkek, %48,5 kadarı kız bebeklerden oluşur. Dünyanın her yerinde erkek bebeklerin oranı doğumda daha fazla olur, fakat bu oran her ülkede aynı değildir. Örnek olarak Türkiye’de doğan bebeklerin %51’i erkektir. Bunun yanında İrlanda ve Kore’de erkek bebek doğma şansı neredeyse %52’ye kadar çıkarken, İzlanda ve Şili’de bu oran %51’in altına düşer. Bu oran farklılıkları ilk bakışta çok küçük gibi görünse de bir ülkede her yıl yüzbinlerce bebek doğduğu için erkek çocuk nüfusu her ülkede belirgin olarak fazladır.

Doğumda erkek bebeklerin neden fazla olduğu konusunda bilimsel birçok açıklama yapılabilir fakat bunlar çok uzun ve sıkıcı bilgiler olacak. Bilmemiz gereken şey bu durum insanların genetik özellikleri nedeniyle oluşur ve cinsiyet dengesi insanların dünyada bulunduğu milyonlarca yıl boyunca sorunsuz biçimde devam etmiştir. Buna kısaca doğanın bir kuralı diyebiliriz. Peki bu kuralı esnetmenin, etrafından dolaşmanın yani bazı ailelere yardımcı olmanın bir yöntemi var mı? İnsanlar hatta bilim adamları bunun için milyonlarca yıl boyunca kafa yormuşlar, çözümler öne sürmüşler.

En Eski Yöntem: Çin Takvimi

Bebeklerin cinsiyetini tahmin etmek için kullanılan ve günümüze kadar ulaşan yöntemlerin sanıyorum en eskisi Çin Takvimi. Kısa bir araştırma yaparsak yöntem şöyle çalışıyor; doğum tarihinizi ve gebe kaldığınız ayı düşünerek bir tabloya bakıyorsunuz ve bebeğinizin cinsiyetini öğreniyorsunuz. Ne kadar kolay değil mi? Çin takviminin hesap yöntemine dikkat edersek aynı günde ve yılda doğan yani tam olarak yaşıt olan kadınlarda bir de gelecekte aynı ayda gebelik olursa bebeklerin cinsiyeti aynı olacak demektir. Doğanın kuralları bu kadar basit mi? Hiç sanmıyorum.

İşte Size Bilimsel Bir Yanlış İnanış

Dr. Shettles'in ünlü kitabı
Dr. Shettles’in ünlü kitabı
(Büyütmek için tıklayın)

ABD’li tıp doktoru Landrum Shettles mikroskop ile spermlere bakarken bazılarının şeklinin daha değişik ve daha hızlı olduğunu düşündü. Biraz inceleme yaparak bu hareketli spermlerin bebeklerin erkek olmasını sağlayan Y kromozomunu taşıdığını varsaydı. Bu düşüncesini 1971 yılında çıkardığı bir kitap ile yayınlayınca sihirli bir çözüm elde edilmiş oldu. Buna göre bir kadın yumurtlama gününe yakın bir zamanda eşiyle birlikte olursa ve gebelik oluşursa bebek erkek olacaktır. Çünkü bu dönemde kadına ait yumurta hücresine hızlı olan ve bebeğin erkek olması için gereken Y kormozomu taşıyan spermler ulaşacaktır. Diğer X kromozomu taşıyan ve yavaş olan spermler geç kalacak sonuçta gebelik oluşmasında etkileri olmayacaktır. Böylece bir “Shettles Yöntemi” çılgınlığı başladı.

Bu kitap yayınlanmasından kısa süre sonra bu yöntemin işe yaramadığını kanıtlayan bir çok bilimsel makale yayınlandı Birçok defa, özellikle tıbbi teknolojinin gelişmesiyle, X veya Y kromozomu taşıyan spermlerin hareketlerinde veya dış biçimlerinde bir farklılık olmadığı kanıtlandı. Fakat bu kitabın yarattığı etki çok fazlaydı, yıllarca bir çok yayın organında anlatıldı ve sonuçta herkes bunun doğru olduğuna inandı. Shettles yöntemi bugünlerde bile etkisini devam ettiriyor. Bunu anlamak için biraz araştırma yapmanız yeter, adet gününe daha doğrusu yumurtlama gününe göre hesap yapmanızı öneren yöntemlerin büyük çoğunluğu bu yöntemi kullanır. Hatta bir keresinde televizyonda takvime benzeyen hesap yapan silindir biçiminde dönen plastik bir araç bile satılmıştı.

Bu Konu Hakkında Son Söz

Bebeklerin cinsiyetinin belirlenmesi için ayrıca bir çok şehir efsanesinin de olduğunu hepimiz biliyoruz. Gökyüzündeki ayın belli evrelerinde veya belli pozisyonlarda cinsel ilişki olmasının cinsiyete etki ettiğini iddia edenler var. Bunun yanında bazı gıdalar da bu işe yarayabilir diyenler var. Bunların hiçbiri etkili değil, eğer iyi bir yöntem olsaydı 500 kanallı televizyonlarımız ve dünyadaki bütün haberleri okuyabildiğimiz internetimiz sayesinde hemen öğrenirdik. Böylece her ailenin istediği cinsiyette bebekleri olurdu. Fakat biliyor musunuz, böyle bir bilgi aynı zamanda dünyada insan ırkının sonunu getirebilir, çünkü herkes büyük bir tutkuyla erkek çocuk istiyor.Son

Bir Cevap Yazın