H

Heteroseksüellik Karşı cinse cinsel açıdan ilgi duyma durumu.
Himen Vajina girişinde bulunan ve ilk cinsel ilişkide yırtılarak kanama yapabilen deri katlantısı. Kızlık Zarı.
Histerektomi Rahmin (Uterus) bazen yumurtalıklarla birlikte alınması ameliyatı.
Histeroskopi Rahmin (Uterus) içine ışıklı bir alet ile bakılarak tanı koyma ve görülen sorunları gerekirse cerrahi olarak düzeltme yöntemi. Bakınız: Histeroskopi
Homoseksüellik Aynı cinse cinsel açıdan ilgi duyma durumu. Bu isim özellikle birbirine ilgi duyan erkekler için kullanılır. Kadınlarda aynı cinse ilgi duyulması durumuna lezbiyenlik denir.
HRT İngilizce “Hormon Replacement Therapy” sözcüklerinin kısaltılmışı. Menopoz sırasında eksik olan estrojen gibi hormonların dışarıdan verilmesiyle yapılan bazı hastalıklar için önleyici tedavi. Bakınız: Menopoz
Hormon
Vücutta salgılanan ve değişik vücut işlemlerini kontrol eden kimyasal madde.
HSG İngilizce “Histerosalfingografi” sözcüklerinin kısaltılmışı. Rahim içine Röntgen filmlerinde izlenebilen bir ilaç enjekte edilmesiyle rahim ve tubaların iç yapısının görüntülenmesi.

I

IVF
İngilizce “In vitro Fertilisation” sözüklerinin kısaltılmasıdır. Bu yöntemde kısırlık olan kadından ilaç tedavisi sonrası elde edilen yumurta hücresi içine özel bir araçla sperm konulur. Bu döllenmiş yumurta biraz büyümesine izin verildikten sonra rahim içine yerleştirilir.

İ

İmpotans Erkeklerde penisin cinsel ilişkiyi sağlayacak kadar sertleşmemesi durumu.
İnfertilite Bir kadının çocuk sahibi olamaması durumu. Kısırlık. Bakınız: Kısırlık Nedir?
İnmemiş Testis Erkek bebeklerde veya erişkinlerde testisin torba (Skrotum) içinde olmaması durumu. Kriptorşidizm.

J

Jinekoloji Kadınlara özgü fakat gebeliklerle ilgili olmayan hastalıkları inceleyen tıp dalı.
Jinekomasti Erkeklerde hormon bozuklukları veya sürekli kullanılan bazı ilaçların yan etkilerinden dolayı memelerde büyüme olması.

Bir Cevap Yazın