Sözlük H I İ J
H
HimenVajina girişinde bulunan ve ilk cinsel ilişkide yırtılarak kanama yapabilen deri katlantısı. Kızlık Zarı. Bakınız Kadın Cinsel Organları
HisterektomiRahmin bazen yumurtalıklarla birlikte alınması ameliyatı.
HisteroskopiRahmin içine ışıklı bir alet ile bakılarak tanı koyma ve görülen sorunları gerekirse cerrahi olarak düzeltme yöntemi. Bakınız: Histeroskopi
HRTİngilizce “Hormon Replacement Therapy” sözcüklerinin kısaltılmışı. Menopoz sırasında eksik olan estrojen gibi hormonların dışarıdan verilmesiyle yapılan bazı hastalıklar için önleyici tedavi. Hormon Yerine Koyma Tedavisi. Bakınız Menopoz
HormonVücutta salgılanan ve değişik vücut işlemlerini kontrol eden kimyasal madde.
HSGTıpta kullanılan “histerosalfingografi” sözcüğünün kısaltılmışı. Rahim içine Röntgen filmlerinde izlenebilen bir ilaç enjekte edilmesiyle rahim ve tubaların iç yapısının görüntülenmesi.
I
IVFİngilizce “In vitro Fertilisation” sözcüklerinin kısaltılmasıdır. Bu yöntemde kısırlık olan kadından ilaç tedavisi sonrası elde edilen yumurta hücresi içine özel bir araçla sperm konulur. Bu döllenmiş yumurta biraz büyümesine izin verildikten sonra rahim içine yerleştirilir.
İ
İmpotansErkeklerde penisin cinsel ilişkiyi sağlayacak kadar sertleşmemesi durumu.
İnfertiliteBir kadının çocuk sahibi olamaması durumu. Kısırlık. Bakınız Kısırlık
İnmemiş TestisErkek bebeklerde veya erişkinlerde er bezlerinin (testis) torba (skrotum) içinde olmaması durumu. Kriptorşidizm.
J
JinekologKadınlara özgü fakat gebelikle ilgili olmayan hastalıkların tedavisiyle ilgilenen uzmanlık alanı. Bazen kadın hastalıkları ve doğum uzmanı sözcüğü yerine kullanılır.
JinekolojiKadınlara özgü fakat gebelikle ilgili olmayan hastalıkları inceleyen tıp dalı.
JinekomastiÇocuklarda veya yetişkin erkeklerde hormon bozuklukları veya uzun süre kullanılan bazı ilaçların yan etkilerinden dolayı memelerde büyüme olması.

Bir Cevap Yazın