Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

En İyi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kimdir? – Gebelik testi sonucunun pozitif olduğunu gördüğünüz anda ailenize yeni bir birey ekleneceğini öğrenmiş olursunuz. Bundan sonra gebeliğin takibi ve doğumun sağlıklı bir biçimde olması için bir uzmanın yardımına gereksinim vardır. Bu durumda iyi bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı nasıl olmalıdır ve kimdir sorusu karşınıza çıkar.

Bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı (veya kısaca kadın-doğum uzmanı) mesleklerini yaparken kadınların gebelik, doğum ile doğum sonrası dönemlerinde görülen sorunlar yanında kadınlara özgü iltihap hastalıkları, kısırlık, hormon bozuklukları veya menopoz gibi bazı hastalıkların tanısı ve en uygun biçimde tedavisi için çalışır. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının ilgilendikleri alan diğer uzmanlık alanlarına göre biraz daha dar olsa da birbirinden çok farklı sağlık sorunlarını kapsamaktadır.

En İyi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanında Bulunan 5 Önemli Özellik

1. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Bilgili Olmalıdır

Kadın sağlığında ortaya çıkan sorunlar çok farklı konularda olabileceği için iyi bir kadın hastalıkları uzmanının tıptaki gelişmeleri çok yakından takip etmesi gereklidir. Günümüzde kadın sağlığı ve gebelik ile çok ilgili olan hormon hastalıkları (endokrinoloji), kısırlık (infertilite), genetik ve görüntüleme alanlarında çok hızlı ilerlemeler görülmekte. Bunun yanında bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanının kullandığı ultrason cihazı, diğer görüntüleme yöntemleri ve laboratuar olanakları modern ve güvenilir olmalıdır.

Tıptaki hızlı gelişmeleri takip edebilmek için iyi bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı bilgisayar ve internet konusunda eğitimli olmalı, güncel tıbbi bilgilere kolay ulaşabilmek için yabancı dil (özellikle İngilizce) bilmelidir. Bir doktorun bilgisini ölçmek çok zordur ama size yaptığı açıklamalar ve sorunları çözme biçimi bu konuda ipuçları sağlayabilir. Bu nedenle doktorunuza her fırsatta sağlıkla ilgili sorunlarınız hakkında düşüncelerini sorun. Bir konuyu iyi bilen bir kişi en karmaşık durumları bile çok kolay biçimde anlatabilir.

2. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doğru Kararlar Vermelidir

Günümüzde tanı araçlarının (görüntüleme teknikleri, laboratuar tetkikleri gibi) daha güçlü ve kolay ulaşılabilir olması nedeniyle kadın sağlığı ve gebelikte sorunlar ortaya çıktığında doğru araçlar kullanmak koşuluyla tanı koymak kolaylaştı. Bir sağlık sorunu hakkında kesin tanı ortaya çıkınca sıradaki konu bu bilgilerin ışığında sorunun çözümü veya tedavi için ne yapılması gerektiği olacaktır. Bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı için günlük çalışmasında en önemli konu doğru kararlar verebilmesidir. Gerçekten de bir uzman verdiği kararlar ile bir kadının, bebeğin hatta ailenin yaşamını olumlu yönde değiştirecektir.

Bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanının doğru karar verdiğinden emin olmak istiyorsanız kendisine çekinmeden kararlarının gerekçesini açıklamasını isteyebilirsiniz. Doğal olarak doktorunuz açıklama yaparken tıbbi bir dil değil, herkesin anlayabileceği bir dil kullanmalı. Zaten kanuni bir yükümlülük olarak doktorunuzun verdiği kararları, durumu çok iyi kavrayarak sizin (veya ailenizin) onay vermeniz gereklidir. Bu yüzden doktorunuza her konuda çok soru sorun, eğer doktorunuz karar verirken ne yaptığını iyi biliyorsa size çekinmeden açıklama yapacaktır.

3. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı İletişime Açık Olmalıdır

İyi bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı sağlık sorunlarının tanı konulması aşamasında karşısındaki kadına doğru sorular sormalı ve doğru yanıtlar almalıdır. Bir doktor karşı taraf ile profesyonel kurallar dahilinde içten ve sıcak bir iletişim kuramazsa kadınlar sağlık sorunları hakkında bilgi verirken çekinebilir. Bir kadın hastalıkları uzmanı kadınlar ile sağlık sorunları hakkında konuşurken bazen özel yaşantı veya gizli tutulan bazı durumlar hakkında bilgi alması gerekli olacaktır. Kadınlar bazen eşi, en yakın arkadaşı veya annesiyle paylaşmadığı bazı bilgileri kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile paylaşabilir. Kadınların iyi iletişim kuramadığı bir doktora eksik bilgi vermesi durumunda doğru tanı ve uygun bir tedavi olmayabilir.

4. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Hastalara Yeteri Kadar Zaman Ayırabilmelidir

Bir doktor sağlık sorunları olan bir kişi ile konuşurken zaman kısıtlaması olmamalıdır. Bu konuda Dünya Sağlık Örgütü bir doktorun başvuran her kişi için en az onbeş dakika zaman ayırmasını önermiştir. Bu süre kadınlarda gebelik, kısırlık veya hormon hastalıkları gibi sağlık sorunları olduğu yeterli olmayacaktır. Bu nedenle kadın hastalıkları ve doğum uzmanları başvuran kadınlara gerekli olduğu durumlarda yeteri kadar zaman ayırabilmelidir.

5. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanına Kolay Ulaşılabilmelidir

Özellikle gebelik sırasında aniden bir sağlık sorunu ortaya çıkabilir, böyle bir durumda gebe kadınların kolay ve hızlı bir biçimde kadın hastalıkları ve doğum uzmanına ulaşabilmesi gereklidir. İyi bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı takip ettiği gebe veya diğer sağlık sorunları olan kadınlara kendisine ulaşabilmesi için uygun iletişim seçenekleri sunmalıdır. Gebe kadınların ortaya çıkan sağlık sorunları hakkında veya sorulması gereken konulara gerekirse doğrudan doktor yanıt vermelidir. Acil durumlarda kendisine nasıl ulaşabileceğinizi doktorunuza sorarak öğrenebilirsiniz.

En İyi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanını Bulmak

Gördüğünüz gibi bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı diğer başka dallarda çalışan doktorlardan biraz daha farklı özellikler taşımalıdır. Korkmayın yukarıda bahsettiğimiz konulara dikkat eden bir çok uzman vardır. Eğer gebelik takibi veya bir sağlık sorunu nedeniyle bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurursanız doktorunuzu yukarıda bahsettiğimiz kriterlere göre değerlendirebilirsiniz. Böylece karar vermeniz biraz daha kolaylaşacak.Son

Bir Cevap Yazın