Premenstrüel Sendrom

Premenstrüel Sendrom Nedir? – Premenstrüel sendrom (PMS, adet öncesi gerginlik sendromu), kadınlarda adet öncesi dönemde ortaya çıkan psikolojik ve bedensel belirtilere denir. Bu sendromun görülme sıklığı kesin bilinmese de neredeyse her dört kadından birinde premenstrüel sendrom belirtilerine rastlanabilir.

Premenstrüel sendrom belirtileri adetlerden 4 ile 10 gün önce başlayabilir. Daha önce depresyon geçiren ve ailesindeki kadınlarda premenstrüel sendrom görülen veya adet sancısı olan kadınlarda premenstrüel sendrom daha sık görülmektedir.

Premenstrüel Sendrom Belirtileri

Birçok kadında adet öncesindeki dönemde belirtiler göğüslerde hassasiyet gibi basit belirtiler oluşabilir. Bu basit belirtiler yerine bir kadında ciddi yakınmalar olursa ve günlük yaşantısını değiştirmek zorunda kalıyorsa premenstrüel sendrom olduğu düşünülür. Premenstrüel sendroma ait yakınmalar sıklıkla hafif veya orta derecede görülür. Belirtiler %10 kadar kadında oldukça ağır yakınmalara neden olabilir.

Premenstrüel sendromun duygusal ve davranışsal belirtileri, gerilim, endişe, depresif ruh hali, ağlama nöbetleri, ruhsal durum dalgalanmaları, öfke, iştah değişiklikleri, gıdalar için aşerme, uykusuzluk, sosyal izolasyon ve konsantrasyon bozuklukları olabilir.

Bu sendromda bedensel belirtiler, eklem ve kas ağrıları, baş ağrısı, halsizlik, vücutta sıvı tutulması nedeniyle kilo alma, karında şişkinlik, göğüslerde (memelerde) hassasiyet, sivilce oluşması, kabızlık veya ishal olabilir.

Premenstrüel Sendrom Neden Olur?

Bu sendromun kesin nedeni bilinmemektedir, görülen belirtilerin kadınlardaki aylık hormon düzeyi değişimleri ve beyinde uyarı iletiminde işe yarayan serotonin isimli hormonun etkisi olduğu düşünülmektedir.

Premenstrüel Sendrom Tedavisi

Premenstrüel sendromda yakınmaların azalması için öncelikle yaşam biçimi değişiklikleri yararlı olabilir. Düzenli spor yapmak, kahve ve sigara kullanımını azaltmak işe yarayabilir. Dengeli beslenme ve uyku düzeninin iyi olması kadınların yakınmalarını azaltabilir.

Bunların yanında tedavi için idrar söktürücüleri, ağrı kesiciler ve doğum kontrol hapları kullanılabilir. Depresyon belirtileri olduğu durumlarda bunun için ilaç tedavisi gerekli olabilir. Bunların yanında folik asit, kalsiyum, magnezyum, vitamin B6 ve vitamin E kullanımı yararlı olabilir.Son

Bir Cevap Yazın