Gebeliğin rahmin içine yerleşmesi son görülen adetten sonraki 23-30 gün arasındaki günlerde olur. Bu yerleşimden sonra gebelik sağlıklı ise sürekli gelişme başlar. Böylece son adet tarihine göre yaklaşık bir ay sonra başlayan gebelik dokuz ay bittiğinde bebek dahil 5-6 kilo ağırlığında bir hacme ulaşır.

Gebelik Takibi Takvimi

Gebeliğin ve bebeğin çok hızlı biçimde büyümesi sadece anne adaylarının değil gebelik takibi yapan doktorların da işini zorlaştırabilir. Gebelik takibi bazı sorunlarla karşılaşılırsa zorlaşabilir ama bazı kurallara uyarak ciddi bir tehlike olmadan bu işin üstesinden gelebiliriz. Gebeliğin hızla geçen haftaları ve ayları sırasında bazı dönemlerde gerekli muayenelerin ve tahlillerin yapılması bize çok bilgi verecektir.

Ay / Hafta

Bebeğin Boyu (CRL)

Başının Çapı

Ağırlık

Uyarı

1 ay / 5 h

Gebelik kesesi uygun yapıda görülmeli

2 ay / 9 h

25 mm

Bebeğin kalp atışları görülmeli, uygun rutin kan tahlilleri yapılmalı

3 ay / 14 h

90 mm

28 mm

43 gr

11-14 hafta arasında İkili Test yapılmalı

4 ay / 18 h

140 mm

42 mm

190 gr

16-18 hafta arasında Üçlü/Dörtlü Test yapılmalı

Bebeğin Boyu (CRH)

5 ay / 23 h

290 mm

58 mm

500 gr

18-23 hafta arasında Ayrıntılı Ultrason yapılmalı, ayrıca tetanus aşısını unutmayın

6 ay / 27 h

370 mm

69 mm

900 gr

Tekrar kan tahlilleri yaptırın

7 ay / 31 h

410 mm

79 mm

1500 gr

Tetanus aşısının ikinci dozu yapılmalı.

8 ay / 35 h

460 mm

88 mm

2400 gr

9 ay / 40 h

510 mm

97 mm

3500 gr

Bebek kalp atışları ve Doppler ultrason ile kan dolaşımı izlemi

(*) Buradaki takip önerileri sizin sağlık durumunuza ve doktorunuzun önerilerine göre değişebilir.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=x1Kwe3XcXR0&width=600&height=400[/embedyt]
Gebelikte Ultrason (Cem TV – Sağlık Aktüel Programı)

Neden Gebelik Takibi Düzenli Olarak Yapılmalı?

Gebelik takiplerinde bebeğin gelişimi ve anne adayı kadının vücudundaki değişimler izlenir. Bu izlem sırasında beklenmeyen bir durum ile karşılaşılırsa sorun çözülmeye çalışılır. Bu sorunların çözümü bazen kolay bazen de zor hatta imkansız olur. Örneğin gebeliğe bağlı şeker hastalığı ve yüksek tansiyon gibi ciddi sorunlar oluşursa gebeliğin erken sonlandırılması gerekebilir.

Gebelik sırasında oluşan sorunlar yeni doğan bir bebek için de çok önemlidir. Örneğin gebeliğe bağlı şeker hastalığı yüzünden anne karnında kan dolaşımı ve beslenme sorunu yaşayan bebekler bazen anne karnında yaşamını kaybedebilir, çok iri veya düşük doğum ağırlıklı olarak doğabilir. Böyle bir bebeğin doğumdan sonra izlemi ve bakımı da çok zor olacaktır.

Anne karnındaki dokuz ayı kötü geçiren bir çocukta önce gelişme geriliği, sonra okula başlayınca başarı eksikliği, zaman içinde kötü bir meslek seçimi hiç de şaşırtıcı olmaz. Sonuçta anne karnındaki kötü geçen dokuz ay, bir bebeğin doğduktan sonraki bütün yaşamını etkileyebilir.Son

Gebelik Takibi İçin Başvurmak İstiyorsanız

Gebelik takibine başlamak istiyorsanız aşağıda gördüğünüz düğmelere tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Gebelik takibi konusunda kafanıza takılan konuları sorabilir veya ilk muayene için randevu alabilirsiniz.Son

MuayenehaneMuayenehane AdresMuayenehane Randevu