Polikistik Over Sendromu

Polikistik over sendromu kadınlarda adet düzensizliği, aşırı kıllanma ve kısırlık belirtileri oluşturan bir hastalıktır. Muayene sırasında ultrason yapılırken kadının yumurtalıklarında çok sayıda küçük kist görülür. Hormon tahlillerinde özellikle yumurtalıkların çalışmaması bulguları ve erkeklik hormonlarının yüksek bulunmasıyla tanı kesinleşir.

Tıp dilinde “sendrom” birden fazla belirti veya bulgunun birlikte görüldüğü durumlara verilen isimdir. Bir kadında polikistik over sendromu tanısı koyabilmek için yukarıda anlattığımız belirtiler ve bulguların birlikte görülmesi gereklidir. Polikistik over sendromu her on kadından birini etkileyebilir. Bu sendromun günümüzdeki tıbbi bilgilerle nedeni kesin bilinmese de tanı koymak diğer hastalıklara göre daha kolaydır.

Polikistik Over Sendromu Tedavisi

Polikistik over sendromunun kesin tedavisi yoktur, fakat yakınmalara göre yapılan tedavi ile sorunlarda çok çabuk düzelme olur. Örneğin aşırı kıllanma için veya çocuk sahibi olmak (kısırlık) için yapılan tedaviler istenildiği gibi başarılı olabilir. Örneğin gebelik olması için kullanılan yumurtlama yapıcı haplar çoğunlukla gebelik olması için yeterli olur. Bu durumda sık görülen aşırı kıllanma (hirşutizm) için tedavi biraz daha uzun süreli ve karmaşık olabilir, fakat çoğu zaman kıllarda belirgin azalma görülür.

Bu sendrom tanısı konulan çoğu kadının vücudunda ve yaşam biçimde sorunları artıran bozukluklar olduğu ortaya çıkabilir. Polikistik over sendromu olan kadınların bazılarında fazla kilo, kan şeker düzeyinin dengesizliği, şeker hastalığı gibi hastalıklar birlikte olabilir. Bazı kadınlarda da damar sertliği hastalığı görülebilir. Bu sorunlarla baş edebilmek için bu kadınlar ciddi bir diyet yapmalı, bunun yanında gerekiyorsa şeker hastalığı ve damar sertliği için ilaç kullanmalıdır.Son

Bir Cevap Yazın