Gebelikte Düşük

Gebelikte Düşük Nedir? – Gebeliğin ilk 20 haftası içinde herhangi bir nedenle sonlanmasına düşük denir. Gebelik tanısı konmuş gebeliklerin %15-20 kadarı erken dönemde düşükle sonuçlanmaktadır.

Tüm gebeliklerde düşük ile sonuçlanma oranı, doktorların tanı koyabildikleri durumların oranından çok daha fazladır. Yapılan bilimsel araştırmalarda, kadınların adetleri sırasında yapılan hassas gebelik testlerinin %40 kadarında gebelik olduğu görülmüştür. Bu türden araştırma sonuçları günlük yaşamda adet gördüğünü düşünen kadınların önemli bir kısmının düşük yapmakta olduğunu göstermektedir. Kadınlar tarafından bilinmeyen gebeliklerin sonlanmasına kimyasal gebelik düşüğü (subklinik abortus) denir.

Gebeliklerde Düşük Belirtileri

Düşük olduğu durumlarda en sık görülen belirtiler şiddetli kasık ağrısı, adet kanaması kadar veya daha fazla miktarda olabilen kanama ve bazen kanama ile birlikte parçalar düşürmektir. Kadınlar düşük belirtileri ile doktora başvurduğunda çoğunlukla önceden gebelik testi yapıldığından gebelik olduğu daha önceden öğrenilmiştir. Bazı durumlarda da bu belirtiler olmadan gebelikte sorun olduğu, örneğin bebeğin kalp atışlarının olmadığı saptanır.

Düşük belirtileri varsa ultrason ile yapılan dikkatli bir inceleme sonucunda son adet tarihine göre hesaplanan gebelik haftasına uyumlu gebelik kesesi ölçümleri yoksa veya bebek kalp atışları görülmediyse düşük durumunun gerçekleştiği kabul edilir. Bazı durumlarda ultrason ile gebelik kesesi yerine rahim içinde az veya çok miktarda kan pıhtısı ve ölü dokular saptanır.

Düşük Tehditi Nedir?

Gebelikte düşük tehditi durumu ultrason muayenesi ile gebelik kesesi düzenli olduğu ve hatta bazen bebek kalp atışları görüldüğü halde kanama olmasıdır. Bazı durumlarda gebelik kesesi dışında bir miktar kan birikimi de görülebilir. Böyle bir durumda düşük olmasını önlemek için ilaçlar ve yatak istirahati gibi önlemler ile tedavi denenir. Kanama tedavi sonucunda durursa gebelik devam edecektir. Yapılan tıbbi araştırmalarda gebelikte kanama olması durumunda bebekte sakatlık görülme şansının artmadığı belirlenmiştir.

Gebelikte Düşük Nasıl Olur

Düşük olan bebeklerin dokularının incelenmesi ve başka bulguların yardımıyla düşük nedenleri kesin bir biçimde belli olabilir. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Kesin Düşük Tanısı Koymak

Düşük durumlarında daha kesin tanı için ultrason ve kanda gebelik testi ile takip etmek gerekli olabilir. Bir gebeliğin sağlıklı olduğuna karar vermek için yapılan ultrason ile incelenmesi sırasında ilk olarak düzenli bir gebelik kesesi görülmelidir. Bunun yanında gebelik ilerledikçe gebelik kesesi çapının artması ve bebek kalp atışlarının ortaya çıkması beklenir.
Gebeliğin takibi sırasında doktorlara yardımcı olan bir diğer yöntem de belli aralıkla kanda gebelik testi (Beta HCG) yapılmasıdır. Sağlıklı gebeliklerde kanda gebelik testi sonuçları belli bir oranda beklendiği kadar artmalıdır. Ultrason bulguları veya kanda gebelik testi sonuçları beklendiği gibi değilse gebeliğin düşük olduğuna karar verilir.

Düşük Tedavisi

Gebeliklerde düşük görüldüğü zaman gebeliğin haftasına ve belirtilere göre tedaviye karar vermek gereklidir. Büyük gebeliklerde ve fazla kanama varsa kürtaj yapmak ve rahim içindeki dokuları temizlemek tek seçenek olacaktır. Düşükler sırasında olan kanamalar bazen çok fazla hatta yaşamı tehdit eden durumda olabilir. Küçük gebeliklerde fazla kanama ve ağrı yoksa durumu çok yakından takip ederek beklemek daha uygun olabilir. Bu sayede hastalar gereksiz bir kürtajın yaratacağı risklerden kurtulmuş olur. Son

Bir Cevap Yazın