Gebelikte Cinsellik

Gebelikte Cinsel İlişki Sakıncalı mı? – Gebelik sırasında günlük yaşantıda yapılan bir çok işi bırakılması gerekmez. Bırakmanız gerekmeyen işler arasında cinsellik de vardır, bazı kuralları uygulamak koşuluyla gebelikte cinsel ilişki olmasında bir sakınca yoktur.

Gebelik başladığında, belki de gebeliğe bağlı istenmeyen yakınmalar yüzünden, bazı anne adayları cinsellik konusunda çok isteksizdir. Buna baba adaylarının gebeliğe bir zarar gelecek korkusu eklenince çoğu çift gebelik sırasında cinsellik konusunu tamamen bırakabilir. Bazı durumlarda ise hormon değişikleri yüzünden gebelik döneminde kadında cinsel ilişki isteği artabilir.

Gebelikte Cinsel İlişki Zararsızdır

Basit olarak söylemek gerekirse, gebelik takipleri sorunsuz devam ediyorsa, gebelik sırasında cinsel ilişki olmasında bir sakınca yoktur. Gebelik sırasında ve doğum sonrasında cinselliğe devam etmek eşlerin uyumu açısından çok önemlidir. Bir evlilik sırasında cinsellik olmaması nedeni ne olursa olsun istenmeyen bir durumdur. Bu yüzden bazı kurallara dikkat etmek koşuluyla gebelikte ve doğum sonrasında cinsel ilişki olabilir.

Gebelikte cinsel ilişki sırasında dikkat edilmesi gereken kurallar çok karışık değildir. Gebe kadında idrar yanması, normalden farklı bir vajinal akıntı, kasık ağrısı veya karında kasılmalar varsa bunların nedeni belli olmadan ve gerekirse tedavi edilmeden cinsel ilişki olmamalıdır. Cinsel ilişki sırasında kadının ve erkeğin pozisyonu çok önemlidir, karın yani rahim üzerine bir baskı veya darbe olmamalıdır.

Gebelikte Önerilen Cinsel İlişki Pozisyonları
Gebelikte Önerilen Cinsel İlişki Pozisyonları
(Büyütmek için Tıklayın)

Cinsel ilişki sırasında, kadının karında gebeliğin olduğu kısmın sıvazlanması erken doğum tehlikesi yaratabilir. Ayrıca erkekler tarafından gebe kadının meme uçlarına elle veya ağızla uyarı yapılmaması gereklidir. Cinsel ilişki çok uzun sürmemeli ve haftada birkaç kezden daha sık yapılmamalıdır. Gebe kadında cinsel ilişki sırasında herhangi bir biçimde ağrı oluyorsa ilişkiye son varilmelidir. Cinsel ilişki sırasında kadının vajinasından kanama veya fazla miktarda bir sıvının gelmesi durumunda en yakın zamanda muayene gereklidir.

Gebelikte Cinsel İlişki Olması Düşük veya Erken Doğum Yapar mı?

Kurallara dikkat ederek yapılan cinsel ilişki doğrudan gebelikte düşük veya erken doğum nedeni olamaz. Yapılan araştırmalara göre gebelikte düşüklerin en sık görülen nedeni bebeğin kendisinde olan sakatlıklar olabilir. Bir kadında bebeklerde bir sakatlık olmadan, kendiliğinden rahim ağzının açılması ile düşük görülüyorsa, sonraki bir gebelik sırasında cinsel ilişki önerilmez. Bunun yanında tekrarlayıcı, yani üç veya daha fazla düşüğü olan kadınlar bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanının onayı olmadan gebelikte cinsel ilişkide bulunmamalıdır.

Gebelik takibi sırasında herşey normal bile olsa 23 hafta (5 ay) sonrasında cinsel ilişki tamamen bırakılmaldır. Gebelikte cinsel ilişki sırasında rahim kaslarında kasılma olabilir ve bu kasılmalar erken doğumu hızlandırabilir. Ayrıca gebelik takibi sırasında erken doğum tehditi durumu ortaya çıktıysa cinsel ilişki olmamalıdır.

Gebelikte Cinsel İlişki Olması Bebeğe Zarar Verir mi?

Gebelik sırasında bebek vajinadan nispeten uzakta bulunur. Bunun yanında bebeğin etrafındakı sıvı (amnios sıvısı) ve annenin rahmine ait kas dokusu bebeği dışarıdan gelen etkilere karşı iyi bir biçimde koruyacaktır.

Gebelikte Oral Seks Yapılabilir mi?

Oral seks, gebelik sırasında cinsel ilişkinin devamı açısından çok yararlı olabilir. Çiftlerin her ikisinde de cinsel ilişki ile bulaşan hastalık bulunmuyorsa ve gebelik sorunsuz olarak devam ediyorsa oral seks yapılabilir.

Oral seks bir erkek tarafından gebe kadına yapılıyorsa vajina içine hava veya başka sıvılar girmesi engellenmelidir. Oral seks bir gebe kadın tarafından erkeğe yapılması durumunda yine bazı riskler söz konusu olabilir. Oral seks sırasında ağız yoluyla kadınlara gebeliğe zarar verebilecek mikroplar geçebilir. Bu mikroplardan en zararlılarından biri genital Herpes hastalığı yaratan Herpes Simplex Tip 2 virüsüdür. Bu virüs özellikle doğuma yakın dönemde gebe bir kadına bulaştığında anne karnındaki bebekte sinir sistemini etkileyen önemli hastalıklara neden olabilir. Bazı durumlarda Herpes virüsü doğum sırasında yeni doğan bebeğe bulaşabilir.

Gebelikte Anal Seks Sakıncalıdır

Bir gebe kadın anal seks (makattan cinsel ilişki, ters ilişki) yaparsa, temizlik kurallarına uymak olanaksız olduğu için vajina ve idrar yolları iltihapları sık görülür. Gebe kadınlarda bu tür iltihapların tedavisi zor olabilir ve gebelikte erken doğum tehditi yaratabilir. Ayrıca anal seks sırasında anüs (makat) etrafındaki cilt ve damarlar zedelenebilir, bu nedenle anüsten ciddi kanamalar ve hemoroid hastalığı görülebilir.Son

Bir Cevap Yazın