İdrar Kaçırması

İdrar Kaçırması Kaderiniz Değil – İstem dışı ve kontrol edilemeyen biçimde idrar kaçırma özellikle 40 yaş üzerindeki kadınlarda sık görülen bir sorundur. Bu sorun bazen utandırıcı durumlara neden olabilir, bazen de sık tuvalete gitme nedeniyle uykusuz bırakır. İdrar kaçırması olan kadınlar uzun yolculuklara çıkmak veya sıvı almak istemezler.

Hastalar idrar kaçırması durumunu kendi yaşındaki arkadaşları ile konuştuğunda onların da az veya çok idrar kaçırması sorunuyla uğraştığını öğrenir ve rahatlar. Fakat bu bilgiler sorunun çözülmesine hiç yardımcı olmaz. İdrar kaçırması olan kadınlar bunun beklenen bir durum olduğunu kabul ederek sessizce bu sorunla uğraşan, hayatını buna göre değiştiren biri olur. Açıkçası ileri yaştaki kadınların idrar kaçırması sorunu yaşaması normal bir durum değildir. İdrar kaçırması olan kadınların tedavi için en kısa zamanda bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmaları gereklidir.

İdrar Kaçırmayı Engelleyen 4 Basit Önlem

İdrar kaçırması olan kadınlar bir uzmana başvurmadan önce idrar kaçırmasını azaltacak önlemler alabilir. Bu önlemler ile idrar kaçırması sorunu çözümlenirse başka tedaviye gerek kalmayabilir.

1. Vücut ağırlığı beklenen değerden fazla ise kilo vermek idrar kaçırmasını azaltabilir.

2. Gereğinden fazla çay, kahve ve alkollü içecek tüketimi olmamalıdır. Bu tür içeceklerin böbreklerden idrar söktürücü etkisi vardır.

3. Özellikle gece tuvalete kalkmayı engellemek için akşam yemeğinden sonra su, başka içecekler veya sulu gıdalar tüketilmemelidir.

4. Uygun olan zamanlarda idrar sıkışıklığı olmadan fazla sık olmamak şartıyla tuvalete gitmek zamansız biçimde idrar kaçmasını engelleyebilir.

İdrar Kaçırması Neden Olur?

Bu hastalık iki biçimde ortaya çıkabilir. En sık görülen biçiminde idrar mesane içinde biraz fazla birikince öksürük, hapşırma veya ağır bir nesne kaldırma gibi hareketler sonrasında idrar kaçırması olur. Bu tip kaçırma sırasında hastalar genellikle fazla idrar sıkışıklığı hissetmezler ve herhangi bir önlemle engellenemeyecek biçimde idrar kaçırması oluşur.

Diğer idrar kaçırması tipinde hastalar genellikle aniden idrar yapma gereksinimi duyar, hızlı biçimde tuvalete gitmek isterler. Tuvalete yetişebilirlerse fazla idrar çıkmaz ve aşırı idrar çıkarma gereksinimi kısa süre içinde tekrar oluşur. Bu kadınlar bazen tuvalete yetişemez ve idrar kaçırması oluşur. Bazı kadınlarda da bu iki tip idrar kaçırması birlikte görülebilir.

İdrar Kaçırmasının Tedavisi

İdrar kaçırması tedavisi yukarıda anlatılan bu iki farklı tip için değişik olacaktır. Birinci tipte yani hastaların idrar sıkışıklığı hissetmeden idrar kaçırdığı durumda hastalarda çoğunlukla dokularda yaş veya genetik nedenlerle zayıflama sonucu ya da vajinal doğum gibi nedenlerle mesanede sarkma görülür. Bu nedenle bu hastalar ameliyattan büyük fayda görürler. Günümüzde bu durumlarda TOT (Transobturator Tape) denilen ameliyat yapılır.

İkinci tip idrar kaçırmasında, yani hastaların sık sık idrar hissi olduğu ve tuvalete zor yetiştiği durumlarda ilaç tedavisi daha çok işe yarayacaktır. Günümüzde bu tedavi için kullanılan ilaçların bulantı, ağızda kuruma ve halsizlik gibi yan etkileri olsa da oldukça yüz güldürücü sonuçlar verir. Bu ilaçları hastalar uzun süre kullanmalı ve aniden kesmemelidir.

TOT Ameliyatı

Bu ameliyat prensip olarak mesane etrafında zayıflamış dokuların güçlendirilmesi sayesinde hastaların idrar kaçırmasını engeller. Bu güçlendirme için TOT ameliyatı sırasında sentetik yapıda fakat cerrahide çok eskiden beri kullanılan şerit biçiminde bir destekleyici kullanılır. TOT ameliyatının iyileştirici etkisi neredeyse hemen başlar ve sonraki zamanlarda idrar kaçırması %95’e varan sıklıkla engellenir. Kullanılan destekleyici malzemenin sentetik olması nedeniyle mesane ve idrar yollarının yapısında oluşturulan bu düzelme yaşam boyu sürecektir.Son

Bir Cevap Yazın