Gebelik Takibi

Gebeliğin rahmin içine yerleşmesi son görülen adetten sonraki 23-30 gün arasındaki günlerde olur. Bu yerleşimden sonra gebelik sağlıklı ise sürekli gelişme başlar. Böylece son adet tarihine göre yaklaşık bir ay sonra başlayan gebelik dokuz ay bittiğinde bebek dahil 5-6 kilo ağırlığında bir hacme ulaşır.

Gebelik Takibi Takvimi

Gebeliğin ve bebeğin çok hızlı biçimde büyümesi sadece anne adaylarının değil gebelik takibi yapan doktorların da işini zorlaştırabilir. Gebelik takibi bazı sorunlarla karşılaşılırsa zorlaşabilir ama bazı kurallara uyarak ciddi bir tehlike olmadan bu işin üstesinden gelebiliriz. Gebeliğin hızla geçen haftaları ve ayları sırasında bazı dönemlerde gerekli muayenelerin ve tahlillerin yapılması bize çok bilgi verecektir.

Ay / HaftaBebeğin Boyu (CRL)Başının ÇapıAğırlıkUyarı
1 ay / 5 hGebelik kesesi uygun yapıda görülmeli
2 ay / 9 h25 mmBebeğin kalp atışları görülmeli, uygun rutin kan tahlilleri yapılmalı
3 ay / 14 h90 mm28 mm43 gr11-14 hafta arasında İkili Test yapılmalı
4 ay / 18 h140 mm42 mm190 gr16-18 hafta arasında Üçlü/Dörtlü Test yapılmalı
 Bebeğin Boyu (CRH)   
5 ay / 23 h290 mm58 mm500 gr18-23 hafta arasında Ayrıntılı Ultrason yapılmalı, ayrıca tetanus aşısını unutmayın
6 ay / 27 h370 mm69 mm900 grTekrar kan tahlilleri yaptırın
7 ay / 31 h410 mm79 mm1500 grTetanus aşısının ikinci dozu yapılmalı.
8 ay / 35 h460 mm88 mm2400 gr 
9 ay / 40 h510 mm97 mm3500 grBebek kalp atışları ve Doppler ultrason ile kan dolaşımı izlemi
(*) Buradaki takip önerileri sizin sağlık durumunuza ve doktorunuzun önerilerine göre değişebilir.

Neden Gebelik Takibi Düzenli Olarak Yapılmalı?

Gebelik takiplerinde bebeğin gelişimi ve anne adayı kadının vücudundaki değişimler izlenir. Bu izlem sırasında beklenmeyen bir durum ile karşılaşılırsa sorun çözülmeye çalışılır. Bu sorunların çözümü bazen kolay bazen de zor hatta imkansız olur. Örneğin gebeliğe bağlı şeker hastalığı ve yüksek tansiyon gibi ciddi sorunlar oluşursa gebeliğin erken sonlandırılması gerekebilir.

Gebelik sırasında oluşan sorunlar yeni doğan bir bebek için de çok önemlidir. Örneğin gebeliğe bağlı şeker hastalığı yüzünden anne karnında kan dolaşımı ve beslenme sorunu yaşayan bebekler bazen anne karnında yaşamını kaybedebilir, çok iri veya düşük doğum ağırlıklı olarak doğabilir. Böyle bir bebeğin doğumdan sonra izlemi ve bakımı da çok zor olacaktır.

Anne karnındaki dokuz ayı kötü geçiren bir çocukta önce gelişme geriliği, sonra okula başlayınca başarı eksikliği, zaman içinde kötü bir meslek seçimi hiç de şaşırtıcı olmaz. Sonuçta anne karnındaki kötü geçen dokuz ay, bir bebeğin doğduktan sonraki bütün yaşamını etkileyebilir.Son

Bir Cevap Yazın