A

Abortus Gebeliğin 20 haftadan önce canlılığını kaybetmesi veya başka çevresel etkenlerden dolayı rahim dışına atılması durumu. Düşük.
AFP İngilizce “Alpha Feto Protein” sözcüklerinin kısaltılmış biçimi. Bu madde özellikle anne karnındaki bebekte belkemiği ve beyin ile ilgili sakatlıkların olduğu durumlarda anne kanında ve bebek etrafındaki sıvıda (Amniyon Sıvısı) yüksek bulunur. Bakınız Üçlü Test
AIDS İngilizce Acquired Immune Deficiency Syndrome (Kazanılmış Bağışıklık Yetersizliği Sendromu) sözcüklerinin kısaltılmış biçimi. Bu hastalık HIV (Human Immunodeficiency Virus, İnsan Bağışıklık Yetersizliği Virüsü) adlı bir mikroorganizmanın yaptığı bu infeksiyondur. Bu infeksiyon sonucunda vücudun bağışıklık sistemi güçsüzleşir ve bazen fırsatçı başka bir infeksiyon nedeniyle ölüm görülebilir.
Aile Planlaması Bir ailenin istediği sayıda ve zamanda çocuk sahibi olmasının sağlanması yöntemi.Bakınız İstenmeyen Gebeliklerden Korunma, Kürtaj
Amenore Bir kadında adetin çocukluk çağında hiç başlamaması veya sonradan altı aydan daha uzun bir süre kesintiye uğraması.
Amniyon Sıvısı Gebelik sırasında anne karnındaki bebeğin etrafındaki sıvı.
Amniyosentez Gebelik sırasında anne karnındaki bebeğin etrafındaki sıvıdan (Amnion sıvısı) uygun bir biçimde iğneyle örnek alınması. Bu örnekte kromozom analizi veya bazı biyokimyasal testler yapılarak bebeğin sağlık durumu anlaşılmaya çalışılır.
Anal Seks Cinsel ilişkinin anüs (makat) yoluyla yapılması.
Androjen Erkeklerdeki cinsellik hormonu veya benzerleri, yani vücutta üretilen testosteron veya sentetik olarak üretilmiş ilaç olarak kullanılan benzeri hormonlar.
Androloji Erkeklere özgü hastalıkları inceleyen tıp dalı.
Anestezi Özellikle cerrahi müdahaleleleri kolaylaştırmak amacıyla ağrı yaratan durumlara karşı vücudun tamamı veya bir kısmının ilaçlarla hissizleştirmesi.
Anovulasyon Kadınlarda yumurtalıklardan gelişmiş yumurtaların üretilmemesi durumu.
Anüs Barsakların dışarı açılış yeri, makat.
Aseksüel Cinsel duygular, tutkular veya özellikler olmaması durumu.

B

Barr Cismi Kadınlarda X kromozomu yüzünden doku hücreleri içinde mikroskopla nokta görünümü. Buna özellikle ağızdan alınan sürüntüler ile bakılır, bazı genetik hastalıkların tanısı için önemlidir.
Bartolin Bezleri Vajenin girişine yakın iki taraflı olarak bulunan bir salgı bezidir. Bu bezler özellikle cinsel uyarım sırasında salgılarını boşaltırlar.
Bel Soğukluğu Neisseria Gonorhea adlı mikrop kaynaklı cinsel ilişki ile bulaşan bir hastalık. Gonore. Cinsel İlişkiyle Bulaşan Hastalıklar, Gonore
Biseksüellik Her iki cinse de ilgi duyma durumu.
Biyopsi Tanı konulması amacıyla hastalıklı dokulardan iğne ile veya keserek örnek alınması.
Braxton-Hicks Kasılmaları Gebeliğin son aylarında günde en fazla birkaç kez gelen rahimde kasılma ve sancı hissedilmesi durumu. Bu sancılar genellikle dinlenince geçer, gerçek doğum sancıları ise dinlenince geçmez hatta zaman içinde şiddetini artırır.

C

Candida Albicans Vajende mantar denilen hastalığı yapan mikrop. Bu hastalık sırasında süt kesiği gibi akıntı, kaşıntı ve idrar yaparken yanma vardır. Bakınız Cinsel İlişkiyle Bulaşan Hastalıklar
CVS İngilizcede “Chorion Villus Sampling” sözcüklerinin kısaltılmasıdır. Bkz. Koryonik Villus Örneklemesi. Bakınız Koryonik Villus Örneklemesi

Ç

Bir Cevap Yazın