Ertesi Gün Hapı

İstenmeyen gebeliklerden korunmak için etkili bir korunma yöntemi kullanmıyorsanız şüpheli bir cinsel ilişki sonrasında çaresiz değilsiniz. İstenmeyen gebeliğin engellenmesi için ertesi gün hapı kullanabilirsiniz. Bu hapı şüpheli ilişkiden sonraki beş gün içinde sadece bir kez ağızdan alarak kullanmanız yeterli.

Sağlıklı bir erkek ve kadının yaptığı ilişki sonrasında gebelik olma olasılığı %10 kadardır. Yani ilişki sonrasında 100 partner takip edilirse, bunların 10’unda kadında gebelik görülür. Bu oran nispeten az olsa da, göz ardı edilecek kadar küçük değil. Ertesi gün hapı kullanılırsa, istenmeyen gebelik görülme olasılığı tamamen sıfır olmasa da çok daha az düzeye inecektir.

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Bugünlerde Türkiye’de piyasada sadece Ella isimli kutusu içinde tek hap olan ertesi gün hapı var. Bu ilaç içinde kadınların vücudunda gebelik sırasında yüksek düzeyde görülen progesteron hormonuna benzer etki yapan “ulipristal” adlı bir madde vardır. Bu ilaç alındığında kadınlarda yumurtalıklarda oluşan yumurtlamayı ve gebeliğin rahim içine yerleşmesi için gereken değişiklikleri olmasını engeller. Böylece ileride oluşacak istenmeyen gebelikler önlenmiş olur. İlacın prospektüsünde beş gün içinde kullanılabilir denilse de cinsel ilişki sonrasındaki en yakın zamanda kullanmanız Ella’nın başarılı olma şansını artıracaktır.

66Ella kullanan kadınlarda yapılan bilimsel çalışmalara göre istenmeyen gebelik olasılığı %2’ye kadar düşer. Gördüğünüz gibi bu ilaç gebelik oluşmasını tamamen engellemez. Ella yumurtlama gününden sonra kullanılırsa gebelikleri engelleme gücü çok azalır. Bu yüzden ertesi gün haplarını kesin kurtarıcı olarak görmemeniz gerekli.99

Ertesi Gün Hapı Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ella kullanan kadınlarda az sıklıkla mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, baş ağrısı, baş dönmesi, ağrılı adet kanaması, göğüslerde hassasiyet ve ani duygusal değişimler oluşabilir. Emzirme döneminde Ella kullanırsanız bebeğinizi 36 saat emzirmemelisiniz. Bu ilacı bir tabletten fazla kullanmanıza gerek yoktur. Ayrıca bu hapı tekrar bir aydan önce ve yılda iki kezden fazla kullanmayın. Ella kullanımından sonraki aylarda bazen adet düzensizliği oluşabilir, bu konuda tedavi için doktorunuza başvurmanız gerekecektir.Son

Bir Cevap Yazın