Dondurma Tedavisi

Dondurma tedavisi (kriyoterapi, kriyocerrahi) aşırı soğuk etkisi ile hastalıklı veya istenmeyen dokuların yok edilmesi yöntemiyle bazı hastalıkların tedavisinin yapılmasıdır. Dondurma tedavisi diğer tedavi seçeneklerine daha kolay ve ağrısız biçimde yapılır ve iyileşme sürecinde daha az sorun yaşanır.

Dondurma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kriyokoter
Kriyokoter – Dondurma tedavisi için kullanılan bir cihaz modeli
(Büyütmek için tıklayın)

Kadın hastalıklarının tedavisi için dondurma tedavisi kalem veya tabanca biçiminde üretilmiş sıvılaştırılmış gaz kullanarak çalışan tıbbi cihazlar ile yapılır. Bu cihazların çalışma prensibi gazlar sıvı halden gaz haline geçerken etraflarından ısı alması özelliğidir. Eğer bu değişim hali bu tıbbi cihazın tam ucundaki metal haznenin içinde olursa bu parçanın sıcaklığında çok düşme sağlanmış olur.

Bu sıcaklık düşmesi sırasında, tıbbi cihazın metal ucu hasta dokulara dokundurulursa bu dokularda bölgesel olarak bir donma oluşmaya başlar. Böylece tedavi sonrasında hasta hücreler ölmüş olur ve zaman içinde yerlerine sağlıklı normal hücreler yerleşir. Bu tedavi sırasında çoğu zaman lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) kullanılır veya nadiren genel anestezi (tamamen uyutma) gerekebilir.

Hangi Hastalıklar İçin Dondurma Tedavisi Yapılır?

Bu tedavi yöntemiyle yani dondurma tedavisi ile rahim ağzındaki hücre değişikliği (CIN I) yapan hastalıklar, rahim ağzı polipleri (Servikal Polip), cinsel organların yakınında oluşan Human papilloma virüsü (HPV) ile olşan siğiller veya renk değişiklikleri (Lökoplaki) gibi hastalıkların tedavisi yapılabilir. Dondurma tedavisi yapabilmek için dokularda kötü huylu hücrelerin olmadığından emin olmak gereklidir. Böyle bir durumda, örneğin CIN II-III durumlarında, farklı tedavi yöntemleri tercih edilebilir. Dondurma tedavisi için adetten hemen sonraki haftanın tercih edilmesi başarı şansını artıracaktır.

Dondurma tedavisi nisbeten ağrısız olması ve bebek için zararsız olması nedeniyle gebelik sırasında sık görülen vajinada veya dışarıdaki genital siğillerin tedavisinde kullanılır. Bu siğiller için doğum zamanına kadar tedavi yapılmazsa, doğum sırasında bebeğe geçebilir ve bebekte ağır bir hastalığa neden olabilir.

Dondurma Tedavisinden Sonra

Dondurma tedavisi sonrası iyileşme de çoğu zaman sorunsuz olur. Tedavi rahim ağzı ile ilgili bir hastalık için yapılmışsa bir ay kadar cinsel ilişki önerilmez. Bazen tedavi sonrasında 1-2 hafta sürebilen şeffaf bir vajinal akıntı ve nadiren sızıntı biçiminde kanama, kasık ağrısı olabilir.Son

Bir Cevap Yazın