Transobturator Tape (kısaca TOT) ameliyatı idrar kaçırması olan hastalarda son yıllarda uygulanmaya başlandı ve son derece yüz güldürücü sonuçlar veriyor. Daha önceki yıllarda yapılan başka türdeki ameliyatların etkisi zaman içinde azalabiliyor ya da kullanılan yöntem yüzünden sorunlar yaşanabiliyordu. TOT ameliyatı ile idrar kaçırması hemen düzeliyor ve bu durum hayat boyu devam ediyor.

TOT Ameliyatı Nasıl Yapılır

TOT ameliyatı prensip olarak mesane etrafında zayıflamış dokuların güçlendirilmesi sayesinde hastaların idrar kaçırmasını engeller. Bu dokuların güçlendirmesi için sentetik yapıda şerit biçiminde bir destekleyici kullanılır.

Ameliyat öncesinde gerekli hazırlıklardan sonra hasta operasyon odasına alınır ve genel anestezi uygulanır. TOT ameliyatı sırasında özel dokusu olan sentetik bir şerit vajina içinde bir kesi yapıldıktan sonra her iki bacağın iç tarafından ve mesane etrafından geçirilir.

TOT ameliyatının iyileştirici etkisi ameliyattan neredeyse hemen sonra başlar ve sonraki zamanlarda idrar kaçırması %95’e varan sıklıkla engellenir. Kullanılan destekleyici malzemenin sentetik olması nedeniyle mesane ve idrar yollarının yapısında oluşturulan bu düzelme yaşam boyu sürecektir.

TOT Ameliyatı
TOT Ameliyatında destekleyici şeritin kullanılma biçimi

TOT Ameliyatı Sonrası

TOT ameliyatının yarattığı istenmeyen sorunlar çoğunlukla ciddi değildir ve sık görülmez. Ameliyat yapılan bölge çoğunlukla vajina içinde olduğundan ameliyat olan hastaların vücudunun görülebilen kısımlarında bir yara izi oluşmaz. TOT sonrası iyileşme süresi de çok kısa olacaktır. Bu ameliyatta kullanılan sentetik şeritler veya benzerleri cerrahide çok eskiden beri kullanılmakta ve istenmeyen sorun çıkarma olasılığı çok azdır. Hastalara bu ameliyat sabah saatlerinde yapılırsa genellikle öğleden sonra evlerine gitmeleri önerilir.

TOT operasyonundan sonra dönemde az sayıda hastada sürekli devam eden ağrı, cinsel ilişkide zorluk, yara yeri iltihabı ve lekelenme biçiminde kanamalar olabilir. Bu sorunlar genellikle tehlikeli değildir, TOT ameliyatı sırasında kullanılan sentetik şeritin küçük bir operasyon ile çıkarılmasıyla son bulacaktır.

Bir Cevap Yazın