Kürtaj Yasak mı?

Kürtaj ile İlgili Yasal Konular – Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de yasal veya tıbbi sınırlar içinde kürtaj, yani istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması, serbest olarak yapılabilir.

Kürtaj Nedir?

Kürtaj kadınlarda istenmeyen gebeliklerin bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından sonlandırılmasıdır. Kürtaj birçok yöntem ile yapılabilir, hangi yöntemin kullanılacağına doktor karar verecektir. Fakat çok sıklıkla kürtaj vakum aspiratörle yapılır ve çoğunlukla bu işlem sırasında genel anestezi kullanılır. Kürtaj konusunda daha ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Kürtaj Yasak Değil

Türkiye’de, 24/5/1983 tarihinde kabul edilen ve 27/5/1983 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 2827 numaralı ve halen yürürlükte olan Nüfus Planlaması Hakkında Kanunu’nda kürtaj ile ilgili 5. madde şöyle demektedir; “Gebeliğin onuncu haftası doluncaya kadar annenin sağlığı açısından tıbbi sakınca olmadığı takdirde istek üzerine rahim tahliye edilir.”

Gördüğünüz gibi ilgili kanun maddesi tartışmaya gerek olmayacak biçimde kürtaj konusunda serbestlik sağlamıştır. Günümüzde bazı doktorların veya hastanelerin kanunen serbest olmasına rağmen kürtaj yapmayı kabul etmemesi toplumda bu konuda yasal olarak bir değişiklik olduğu izlenimi yaratıyor. Halbuki istenmeyen gebeliklerde isteğe bağlı kürtaj konusunda kanunen bir değişiklik olmamıştır.

Kimler Kürtaj Yaptırabilir?

Yasal olarak reşit olmuş, yani 18 yaşını doldurmuş her kadın kürtaj olmak için bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurabilir. Kürtaj konusunda kanunen son durum böyle.

Evli olmayan bir kadın, 18 yaşını doldurması koşuluyla başka kimsenin onayına gerek olmadan istenmeyen gebelik nedeniyle kürtaj olabilir. Bu onaylarının olduğuna dair kanunen gerekli olan bir onam belgesine imzasının alınması yeterli olacaktır.

Evlilik olduğunda kural olarak kadının eşinin rızası istenir. Uygulamada evli çiftlerin her ikisinin yasal olarak geçerli olan kimlik belgeleri, örneğin evlilik cüzdanı, görülür. Kimlik tespitinden sonra kürtaj için özel olarak hazırlanmış onam belgesine imzaları alınır.

Kürtaj Ücretleri

İstenmeyen gebeliğe bağlı kürtajların ücreti devlet veya özel sigortalar tarafından karşılanmaz. Bu nedenle kürtaj herkes için ücretli olarak yapılabilir. Kürtaj ücretleri konusunda benimle iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz. İletişim bilgileri için tıklayın.Son

Bir Cevap Yazın