Kondom

İstenmeyen Gebelikten Korunmak Gerektiğinde Kondom Kullanmak En Kolay Çözümdür – Kondom (prezervatif, kılıf) ince ve elastik bir maddeden yapılmış, cinsel ilişki sırasında erkeğin penisine takılarak meninin vajina içine boşalmasını engelleyen bir gebelikten korunma yöntemidir.

Kondom bilindiği kadarıyla dünyanın en eski istenmeyen gebelikten korunma yöntemidir. Eldeki sınırlı bilgilere göre kondom insanlık tarihinde ilk olarak mağara döneminde kullanılmış bir yöntemdir. Fransa’da bazı mağaralarda bulunan resimlerde eski çağlarda erkeklerin cinsel organlarına koruyucu bir araç taktıkları görülmekte. Bu resimlerden anlaşılan erkeklerin menisinin kadınlarda gebelik yarattığı çok eski insanların bile farkına vardığı bir konuydu.

Kondom isminin kaynağını bulmak ise hiç kolay değil. Tarih boyunca istenmeyen gebelikleri engellemek için kağıt, kumaş, tahta hatta hayvan boynuzundan yapılmış çeşitli araçlar kullanılmış. Günümüzdeki kondomlara benzeyen ilk modeller önce 1855 yılında kauçuğun, sonra da 1920 yılında lateksin bulunması ile ortaya çıkmıştır.

Kondom
Kondom kullanım biçimi – Uç kısmında bir boşluk bırakılmalıdır. (Büyütmek için tıklayın)

Kondom Nasıl Kullanılır?

Kondom cinsel ilişki sırasında sertleşmiş (ereksiyon) durumda olan erkek cinsel organına bir kılıf gibi geçirilerek kullanılır. Kondom penise takılırken önce 1-2 santimetrelik bir boşluk bırakılır, bu boşluğa boşalma durumu (ejakülasyon) sonrasında meni dolacaktır. Bu boşluk bırakılmazsa meni kondom içinde dağılarak yerinden çıkmasına ve korunmanın etkisiz olmasına neden olabilir.

Kondom, cinsel ilişki başlamadan, penisin vajina içine girmesinden önce takılırsa cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklardan korunma sağlanır. Kullanılmış kondom çöpe atılmalıdır, yıkanıp tekrar kullanılması çok güvensiz olacaktır. Kondom bütün kurallara uygun biçimde kullanılırsa cinsel ilişkide bulunan 100 çiftin bir yıl içinde sadece ikisinde gebelik görülebilir. Fakat günlük hayat hiçbir zaman kusursuz değildir, normalde bu oran toplumda bir yıl içinde ortalama olarak 100 çift için 15 gebelik biçiminde olacaktır.

Kondom Türleri

Standart kondom, belli bir özellik taşımayan sadece uygun materyal ile üretilmiş olan türdür. Bunlar genel olarak ucuzdur ve paket içinde çok sayıda olacak biçimde satılır.

Geciktiricili kondom, üzerinde bir kayganlaştırıcı olduğu için kullanımları sırasında vajina içindeki sürtünme azalır ve böylece erkeklerde boşalma daha geç olur. Üzerinde kayganlaştırıcı olan kondomlar ayrıca vajinada kuruluk yaşayan kadınlarda cinsel ilişkinin daha kolay olmasını sağlayabilir.

Çok ince kondomlar, özellikle erkeklerde dokunma hissini artırmak için üretilir. Bunlar kullanım sırasında kolayca yırtılabilir veya cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklardan korumayabilir.

Dokulu kondomlar, üzerlerindeki küçük çıkıntılı doku sayesinde kadınların hissetme duyusunu artırmak için üretilirler.

Kondom Kullanırken Bir Kaza Olursa

Cinsel ilişki sırasında kondom kullanırken yırtılabilir veya erkeğin penisinden çıkabilir. Bu durumda istenmeyen gebelik ve cinsel ilişki ile bulaşan hastalık olma şansı artacaktır. Böyle bir durumda istenmeyen gebeliklerden korunmak için ertesi gün hapı kullanılabilir. Cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklardan korunma için duruma göre önlem alınabilir. Bu önlemler için konuyla ilgili bir uzman doktordan yardım almanız gereklidir.Son

Bir Cevap Yazın