Kızlık Zarı

Kızlık Zarı Hakkında Bilmeniz Gerekenler – Kızlık zarı (himen) kızlarda vajina girişinde bulunan bir deri katlantısıdır. Bu yapı kız bebeklerin daha doğmadan önce anne karnındaki dönemde cinsel organların gelişimi sırasında ortaya çıkar. Kızlık zarı esnektir fakat çok dayanıklı olmadığı için cinsel ilişki sırasında zarar görebilir, üzerinde yırtıklar oluşur ve kanamaya neden olabilir.

Kızlık zarı, sanıldığının aksine vajina girişinde bulunan “zar” biçiminde ve girişi tamamen kapatan bir yapı değildir. Kızlık zarı diye adlandırılan kısım vajina girişini biraz daraltan çember biçiminde bir deri katlantısıdır. Bu katlantı deriden oluştuğu için yumuşak ve esnektir, bazen cinsel ilişki sırasında yırtılmayabilir.

Kadın Dış Cinsel Organları
Kadın Dış Cinsel Organları – Kızlık zarı vajina girişinde bir deri katlantısı biçiminde bir yapıdır.
(Büyütmek için tıklayın)

Himen, Evlilik Tanrısı!

Tıp dilinde kızlık zarı “himen” olarak adlandırılır, bu sözcük Yunancada “zar” özellikle “kızlık zarı” anlamında kullanılan bir sözcüktür. Bu sözcük aynı zamanda eski Yunan mitolojisinde evlilik tanrısının ismidir. Mitolojideki öykü şöyle; Himen çok yakışıklı bir gençtir, Atina’da gördüğü güzel bir kıza aşık olur fakat kız evlilik teklifini kabul etmez. Buna rağmen Himen genç kız kılığına girer ve aşık olduğu kızın bulunduğu kadınlar grubunun peşine takılır. Ne yazık ki yolda haydutlar bu grubun tamamını kaçırır, gece olunca bir yerde mola verilir ve haydutlar dahil herkes uykuya dalar.

Gecenin ilerleyen saatlerinde Himen ortaya çıkar, haydutları öldürür ve sevdiği kız dahil bütün kızları kurtarır. Kente geri döndüklerinde kız Himen’in evlenme teklifini bu kez kabul eder ve çok güzel bir düğün yapılır. Bu olay üzerine şarkılar bestelenir ve şiirler yazılır, bunlarda Himen (Hymenaeus, Hymenaios) ölümlü bir erkek tanrı olarak bahsedilir ve evlilik kutlamalarının sorumlusu kabul edilir.

Kızlık Zarının Anlamı

Binlerce yıldan beri kızlık zarı konusunda bir çok inanış ortaya çıkmıştır. Bunların çoğu da yukarıda anlattığımız gibi sevimli ve romantik değil, çoğunlukla tutucu inanışlardır. Toplumdaki tutucu görüşe göre bir kadın ilk kez cinsel ilişkide bulunduğu anda kızlık zarı yırtılır ve belirgin bir biçimde kanama oluşur. Böylece kadının bir erkek ile ilk defa cinsel ilişki yaptığı kanıtlanmış olur. Toplumdaki bu tutucu inanışa göre, kızların evlendiği erkekten başka erkek arkadaşı olmamalı ve başka kimseyle cinsel ilişki yaşamamalıdır. Kızlık zarının toplumda yarattığı sorunlar bu tutucu inanışlar yüzünden ortaya çıkar.

Normalde, bir kızın önceden erkek arkadaşları olabilir, hatta cinsellik yaşayıp bekaretini kaybetmiş olabilir. Zaman içinde gerçekten sevdiği bir erkeğin evlenme teklifini kabul ettiğinde bunun tek bir anlamı vardır. Genç kadın, geçmişte birçok erkek arkadaşı olsa da sonuçta bir kişiye aşık olmuş ve hayatını birleştirme kararı almıştır. Bu durumda, müstakbel eş olarak bu erkeğin bu seçimden galip çıktığı için sadece gurur duyması gereklidir. En azından dünyadaki uygar ülkelerde toplum ve erkekler böyle düşünmekte, bu kesin.

Kızlık Zarı ve İlk Gece

Evlilik planları yapan kızlarda çoğu zaman ilk gece (zifaf gecesi) cinsel ilişki sırasında kızlık zarı yırtılmasının, çok ağrı veya kanama yapacağı gibi bir korku vardır. Diğer yandan toplumsal baskı yüzünden bazı kızlarda tam tersine kızlık zarının kanama yapmayacağı ve kendisinin kötü duruma düşeceği korkusu da sık görülür.

Kızlık zarının bir cinsel ilişki sırasında yırtılması çoğunlukla fazla ağrı ve kanama yapmaz. Cinsel ilişki sırasında ağrı ve vajinada yırtıklar olması çoğu zaman yeni evli çiftin aşırı gergin ve aceleci davranmasından kaynaklanır. Bu nedenle, ilk gece kızlar olabildiği kadar korkularını yenmeye çalışmalı, erkekler ise aceleci olmamalıdır. İlk gece, mutlaka bir cinsel ilişki olacak ve bundan sonra kanama görülmeli diye düşünmek bir çok bedensel ve ruhsal soruna neden olabilir. Bu sorunlardan biri vajinada derin yırtıklar ve yaşamı tehdit eden kanama veya diğeri sonradan cinsel ilişki korkusu (vajinismus) olabilir. Bunun yanında erkeklerde ilk gece yaşanan psikolojik gerginlik yüzünden sertleşme sorunları görülebilir.

Kızlık Zarı Bazen Kanamayabilir

Kızlık zarı oldukça sıklıkla ilk cinsel ilişki sırasında yırtılmayabilir veya yırtılsa bile kanama yapmayabilir. Kızlık zarı sadece bir deri katlantısı olduğu için cinsel ilişki sırasında esneyebilir. Bu nedenle kızlık zarının kanama yapmaması kızın daha önceden bir cinsel ilişki yaşadığı anlamına gelmeyecektir.

Kızlık Zarı Bazen Kaza İle Bozulabilir

Kızlık zarı bazen kızlar çocuk yaşta geçirdikleri ciddi kazalar nedeniyle bozulabilir. Kızlık zarının dışarıdan gelen bir yaralanma ile bozulabilmesi için sert bir cismin vajina içine girmesi gerekir. Böyle durumlarda zaten vajina içinden gelen fazla miktarda kanama olacağı için aile veya doktorlar tarafından yaralanmanın farkedilmesi kolay olacaktır. Kızlık zarı bisiklete binme, yere düşme, kıyafetler yüzünden veya vajina içine girmeyen cisimler ile bozulmaz.

Kızlık Zarının Dikilmesi

Kızlık zarı yırtıldığında bazı cerrahi yöntemler ile onarılması mümkündür. Bunun için bazı kriterler göz önünde bulundurularak yapılacak cerrahi işlemin tipine karar verilmelidir. Bu işlem sırasında genel anestezi verildiği için ağrı hissedilmez. Bu ameliyat kısa sürdüğü ve sadece vajinayı ilgilendirdiği için iyileşme dönemi sorunlu olmaz.Son

Bir Cevap Yazın