Günümüzdeki ultrason cihazları 4D özelliği sayesinde anne karnındaki bebeklerin gerçeğe çok yakın görüntülerini verirler. Peki bu görüntülerin neredeyse gerçek diyeceğimiz görünümde olmasını ister miydiniz?

Dünyada kadın sağlığı açısından en önemli olan tek bir cihazın hangisi olduğunu merak ederseniz, yanıt kesinlikle ultrason olacaktır. Ultrason cihazı hem zararsızdır, kolayca taşınabilir, hem de doğruya çok yakın görüntü verir. Böyle olunca kadın hastalıkları veya gebelik muayenelerinde ilk yapılan işlerden biri de ultrason görüntüleri elde etmek olur.

HDLive Özelliği
Son zamanlarda gebelik sırasında ultrason cihazı ile yapılan görüntülemeler sırasında 4D denilen yöntem ile bebeklerin çok gerçeğe yakın görüntülerini alabiliyorduk. Geçmiş zamanda konuşuyorum çünkü General Electric şirketi ürettiği bazı ultrason cihazlarına HDLive adını verdiği yeni bir özellik ekledi. Bu özellik sayesinde bebeğin görüntüleri üzerindeki sanal ışık etkisi ile görüntü açısı değiştirilebiliyor ve böylece görüntü üzerindeki bazı bölgelerdeki gölgeler kayboluyor.

General Electric S8
Ultrason Cihazımız – GE Voluson S8
(Büyütmek için tıklayın)

Diğer Özellikler
Bu ultrason cihazı gelişmiş bir model olduğu için gebelik ve kadın hastalıkları muayeneleri sırasında kullanabileceğimiz çok sayıda işlev mevcut. Örneğin içindeki yapay zeka sayesinde bebeğin vücut ölçümleri otomatik olarak yapılabiliyor. Bebeğin veya kadınlardaki organların damarlarını göstermek ve kan akımını hesaplamak yani Doppler ultrason çok kolaylaştırılmış. Vajinal ultrason da son derece geniş bir açıyı gösterebiliyor, böylece görüntü çok doğala yakın bir biçimde hızlı bir biçimde yapılabiliyor.

Bu ultrason cihazı ile bebeğin yüksek çözünürlükteki görüntülerini, kısa filmlerini ve isterseniz bebekle ilgili tıbbi bilgileri bir çok değişik biçimde kaydetmek ve başka ortamlara aktarmak olanaklı. Böylece aileye görüntüleri bir yazılabilir CD içinde vermemiz son derece kolay olacak. Sonrasında evdeki bilgisayarınız, DVD player (oynatıcı) hatta Playstation aracılığı ile görüntüleri TV ile izleyebilirsiniz. Bebeğinizin kalp atışlarını evinizde tekrar izlemek herkes için etkileyici olacak.

ÖRNEK GÖRÜNTÜLER

Aşağıda bu ultrason cihazı ile HDLive tekniği aracılığıyla elde edilmiş görüntüleri göreceksiniz. Bunlar bilgisayar ile üretilmiş görüntüler değil, bu cihaz ile elde edilmiş gerçek ultrason görüntüleridir.

Not: Aşağıda gördüğünüz görüntüler annenin vücut yapısı ile bebeğin gelişmesinin ve duruşunun uygun durumda olduğu zamanlarda elde edilebilir.

GE Voluson S8 Ultrasonu ile 3D-4D HDLive Görüntüleri

28Haftalık Gebelikte Bebeğin Yüzü
28 Haftalık Gebelikte Bebeğin Yüzü – Op. Dr. Serdar Sarı (GE Voluson S8 HDLive)
33 Haftalık Gebelikte Bebeğin Yüzü
33 Haftalık Gebelikte Bebeğin Yüzü – Op. Dr. Serdar Sarı (GE Voluson S8 HDLive)
38 Haftalık Gebelikte Bebeğin Eli
38 Haftalık Gebelikte Bebeğin Eli – Op. Dr. Serdar Sarı (GE Voluson S8 HDLive)
33 Hafta Gebelikte Göbek Kordonunda Kan Akımı
33 Hafta Gebelikte Göbek Kordonunda Kan Akımı – Op. Dr. Serdar Sarı (GE Voluson S8 HDLive)
39 Hafta Gebelikte Bebek Beyninde Doppler Ölçümü
39 Hafta Gebelikte Bebek Beyninde Doppler Ölçümü – Op. Dr. Serdar Sarı (GE Voluson S8 HDLive)