Gebeliğin İlk Üç Ayı
Gebelik süresi hesaplanırken bir kadının gebelikten önce gördüğü son adetin ilk günü gebeliğin başlangıç günü olarak kabul edilir. Böyle olunca bir kadın adet gecikmesi yaşadığı ve gebeliği öğrendiği zaman yaklaşık beş haftalık (bir aylık) gebelik olduğunu söylememiz gerekir.

Normal koşullarda bir kadında adetin 12-13. gününde yumurtlama olur. Bu sırada ortaya çıkan yumurta hücresi (ovum), cinsel ilişki olursa, erkeklik hücresi (sperm) ile karşılaşır. Bu karşılaşma sırasında döllenme olursa yumurta hücresi hareketine devam ederek rahim içine gelir. Burada rahim içine yerleşmeye çalışacaktır, bu olay ise adetin 23 ile 30 günleri arasında olacaktır. Böylece rahim içine yerleşmiş gebelik ilk günlerde 3-4 haftalıktır.

İşte hepimiz hayatımıza böyle başladık, gözle görülemeyecek kadar küçük bir hücre olarak. Bundan sonrası çok hızlı gelişir, gebelik veya bebeğe ait hücreler insan vücudundaki en hızlı çoğalan hücre tipleridir. Hepimizin bildiği gibi dokuz aylık gebelik bittiğinde annenin rahminin içinde ortalama 3500 gram ağırlığında, gelişmiş ve doğmaya hazır bir bebek vardır.

3 Haftalık Gebelik

3 Haftalık Gebelik
Merhaba Anne, Baba! Ailenin gelecekteki bireyi olarak yola çıkıyorum. Tek amacım rahmin içine tutunup gelişmek için yeterli olacak kan dolaşımı sağlamak. Şu anda bir bebeğe benzemiyorum, gözle zorlukla görülebilecek kadar küçüğüm ama bu durum çabuk değişecek.

 

4 Haftalık Gebelik4 Haftalık Gebelik
Rahmin içine yerleştim galiba. Bana ait dokular farklılaşmaya başladı, örneğin plasenta ortaya çıktı ve rahmin içine doğru ağacın kökleri gibi uzanmaya çalışıyor. Ben hala görünmüyorum ama biraz sabırlı olun, yakında beni göreceksiniz. Bu haftada annelerde gebeliğe bağlı bulantı, kusma, iştahsızlık, göğüslerde hassasiyet gibi belirtiler ortaya çıkabiliyor, umarım annemi fazla üzmem.

 

5 Haftalık Gebelik5 Haftalık Gebelik5 Haftalık Gebelik
Belki de ilk farkedildiğim zaman şimdi, gebelik kesesi şimdi 6 mm kadar oldu ve içinde küçük bir çıkıntı var, işte o benim. Şu anda vücudumdaki organlar örneğin kollarım ve bacaklarım gelişmeye başladı, yine de ultrasonda fazla bir şey göremeyeceksiniz. Bugünlerde ayrıca ultrasonda belirgin olarak vücudumun dışında sonradan bir çok iç organımın oluşmasına yardım edecek “sarı kese” adlı yapıyı göreceksiniz.

6 Haftalık Gebelik6 Haftalık Gebelik
Bugünlerde vücudum içinde hücreler karıncalar gibi bir bölgeden diğerine hareket ediyorlar, böylece organların ilk halini oluşturmaya başlıyorlar. Sinir sistemim ve omurgalarım gelişmeye başladı. Vücudumda kan dolaşımı başladı ama bunu ultrasonda görmek olanaklı değil.

 

7 Haftalık Gebelik7 Haftalık Gebelik
Tekrar merhaba anne, baba! Kalp atışlarım başladı, ultrasonda biraz dikkat ederseniz hepiniz görebilirsiniz. Hatta kalp atışlarımın sayısını bile ölçebilirsiniz. Artık ben canlı bir bireyim, boyum da baş ile kalça arası sadece sekiz milimetre kadar, olsun ben hızla büyümeye devam edeceğim, göreceksiniz.

 

8 Haftalık Gebelik8 Haftalık Gebelik
Bu hafta boyum 15 milimetre kadar oldu ve organ sistemlerim ana hatlarıyla oluştu. Örneğin sinir sisteminin başlangıçta görülen yapısı oluştu. Eğer yedinci haftada kalp atışlarımı göremediyseniz bu hafta kesin görmelisiniz. Ayrıca başım, kollarım ve bacaklarım belirginleşmeye başladı, dikkat ettiniz mi?

 

9 Haftalık Gebelik9 Haftalık Gebelik
Artık bütün organlarım ortaya çıktı ama vücudumda hala bir insana benzemeyen bölgeler var. Bundan sonra hızlı bir biçimde organlarımdaki bu eksiklikler tamamlanacak. Fakat kollarım ve bacaklarım daha belirginleşti, yüzüm daha çok insana benzemeye başladı. Ultrasonda kocaman görülen sarı kese çok küçüldü, fark ettiniz mi?

10 Haftalık Gebelik10 Haftalık Gebelik
Baş tepesi ve kalça arasında ölçülürse boyum üç santimetre kadar oldu, hiç fena değil! Artık ağzımı açıp etrafımdaki suyu yutabilirim, bu anne karnındaki bebekler için beklenen bir şeydir. Bu yuttuğum su mide ve bağırsaklarım yoluyla dolaşıma katılır ve idrar olarak tekrar dışarı atılır. Zaten etrafımdaki suyun büyük çoğunluğu benim idrarım sayesinde oluşur. Anneciğim, senin vücudun kanımdaki zehirli maddeleri uzaklaştırdığı için benim idrarımda zararlı maddeler bulunmaz.

11 Haftalık Gebelik11 Haftalık Gebelik
Anne, baba ellerimde parmaklarım görülmeye başladı, hatta ellerimle yumruk yapabiliyorum, dikkat ettiniz mi? Artık başımla kalçam arasındaki uzunluk 4 santimetre ağırlığım ise sadece 7 gram.

 

12 Haftalık Gebelik12 Haftalık Gebelik
Bu hafta en çok merak ettiğiniz konu belli olmaya başladı, cinsel organlarım ultrasonda görülebilecek kadar gelişti. Artık erkek veya kız olduğumu bundan sonra öğrenebilirsiniz. Fakat yine de bacaklarımın duruş biçimine göre cinsiyet organlarım ultrason ile kesin karar verecek kadar görülmeyebilir. Daha sonraki ultrason muayenelerinde tekrar bakmak gerekebilir.

13 Haftalık Gebelik13 Haftalık Gebelik
Boyum baş-kalça arası 7,5 santimetre ve ağırlığım 23 gram oldu. Artık parmaklarım üzerinde bana özel parmak izleri oluştu. Yüzüm de bir insana daha çok benzemeye başladı.

 

14 Haftalık Gebelik14 Haftalık Gebelik
Annemin rahmi içindeyim ama sinir sistemim biraz daha gelişti ve artık göğüs kafesimdeki kasların çalışması ile nefes alıp verme hareketleri yapabiliyorum. Anneciğim umarım gebeliğin bulantı, kusma ve iştahsızlık gibi belirtileri biraz azalmıştır.

Sonraki Sayfa: Hafta Hafta Gebelik – İkinci Üç Ay

Bir Cevap Yazın