Gebeliğin ikinci üç ayı ilk aylara göre daha sorunsuz geçer. Gebeliğe bağlı iştahsızlık, bulantı ve kusmalar azalır hatta yok olur. Annelerin karnı dışarıdan belli olacak biçimde büyümeye başlar. Bu ay içinde bebeğin sağlığını gösteren testler ve ayrıntılı ultrason yapma şansımız olacaktır.

 

15 Haftalik Gebelik15 Haftalık Gebelik
Cildim hala çok ince. Başımın çapı 3 santimetre kadar, başımla kalçam arasındakı ölçüm şimdi on santimetre oldu. Bağırsaklarım içinde yuttuğum sıvının artıklarından oluşan bir madde birikmeye başladı.

 

16 Haftalik Gebelik16 Haftalık Gebelik
Vücut ağırlığım 100 grama ulaştı. Karaciğerim ve pankreas bezim sindirime yardımcı olacak biçimde salgılar yapmaya başladı.

 

17 Haftalik Gebelik17 Haftalık Gebelik
Başımla kalçam arasındaki ölçüm bu hafta 13 santimetreye ulaştı. Cinsiyetimi artık ultrason ile kesin olarak görebilirsiniz.

 

18 Haftalik Gebelik18 Haftalık Gebelik
Başımın çapı yaklaşık dört santimetre oldu. Biliyorum ultrasonda kimse göremeyecek ama başımda saçlarım çıkmaya başladı. Kaslarım ve kemiklerim artık daha güçlü, vücut ağırlığım yaklaşık 200 gram. Ne kadar hızlı büyüyorum, görüyor musunuz?

 

19 Haftalik Gebelik19 Haftalık Gebelik
Anneciğim belki benim yaptığım bazı hareketleri hissetmeye başladın, ama bunları her gün hissetmek zorunda değilsin. Ben daha çok küçüğüm, etrafımdaki sıvının hacmi çok fazla ve kaslarım iyi bir tekme atmak için yeteri kadar güçlü değil.

 

20 Haftalik Gebelik20 Haftalık Gebelik
Anneciğim gebelik süresinin tam ortasına geldik, geri kalan zamanın çabucak geçmesini ve beni görmeni çok istiyorum. Bu haftada benim hareketlerimi hissetmeye başlayacaksın. Başımın çapı yaklaşık 5 santimetre oldu, boyum başım ile kalçam arasında 16 santimetre, vücut ağırlığım da 300 gram kadar. Cinsel organlarımın dışarıdan görülen gelişmesi de tamamlandı.

 

21 Haftalik Gebelik21 Haftalık Gebelik
Vücut ağırlığım 350 gram kadar oldu. Anneciğim tekmelerimi olmasa bile küçük hareketlerimi artık hissedebilirsin. Bu hareketleri her gün hissetmeyebilirsin, merak etme.

 

22 Haftalik Gebelik22 Haftalık Gebelik
Cildimin üzerinde çok ince ayva tüyü kıllar, kaşlarımı ve kirpiklerimi görebilirsiniz. Hatta parmaklarımda tırnaklarım oluşmaya başladı. Boyum baş ile topuklar arası 28 santimetre vücut ağırlığım ise 430 gram oldu.

 

23 Haftalik Gebelik23 Haftalık Gebelik
Kemik iliğim içinde kan hücreleri üretimi başladı. Başımın çapı yaklaşık altı santimetre oldu, vücut ağırlığım 500 grama ulaştı, boyum ise baş ve topuk arası yaklaşık 29 santimetre oldu.

 

24 Haftalik Gebelik24 Haftalık Gebelik
Artık sinir sistemimdeki gelişme sayesinde ağzım ve dilim ile emme hareketleri yapabiliyorum. Hatta gözlerimi sanki yetişkin insanlar gibi oynatabiliyorum. Anneciğim eğer dışarıda güneş ışığı gibi parlak bir ışık kaynağı varsa ve sen de ince bir kıyafet giydiysen buraya benim yanıma ışık ulaşabiliyor.

 

25 Haftalik Gebelik25 Haftalık Gebelik
Kulağım sesleri duymaya başladı fakat yine de beynim içindeki ilgili hücreler gelişmediği için duyduğum seslere tepki veremiyorum. Boyum yaklaşık baş ile topuklar arası 35 santimetre, ağırlığım ise 660 gram oldu.

 

26 Haftalik Gebelik26 Haftalık Gebelik
Anneciğim biliyorum sen benim için en uygun yaşama ortamını sağlamaya çalışıyorsun, burada canımı yakacak bir şey yok ama artık acı veren uyarıları hissedebiliyorum. Ayrıca dışarıdan gelen seslere tepki verebilirim, bunu belki daha önce farkettin.

 

27 Haftalik Gebelik27 Haftalık Gebelik
Anneciğim gebeliğin üçte ikisi bitti, benim hareketlerimi belirgin bir biçimde her gün en az 10 defa hissetmelisin. Bu hafta boyum baş ile topuk arası yaklaşık 37 santimetre, vücut ağırlığım yaklaşık 900 gram oldu.

 

Önceki Sayfa: Hafta Hafta Gebelik – İlk Üç Ay

Bir Cevap Yazın